Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Światy reżysera

Recenzja wystawy: „Że też musiała Pani zadać to pytanie”

Jerzy Grzegorzewski, Cyrk, 1960 r. Jerzy Grzegorzewski, Cyrk, 1960 r. Jerzy Grzegorzewski / materiały prasowe
Wystawa przygotowana przez córkę i zięcia artysty to bardzo wiarygodny, osobisty, frapujący i odkrywczy obraz wielkiego reżysera.

Tytuł wystawy to odpowiedź słynnego reżysera i bohatera tej wystawy na zadane mu niedługo przed śmiercią pytanie o to, czy wróci do malowania? Zawsze o tym marzył i stąd reakcja. Początki jego kariery wskazywały zresztą na to, że przy pędzlu być może pozostanie. W połowie lat 60. XX w. miał wystawę w prestiżowej wówczas awangardowej galerii Krzywe Koło. Ostatecznie wylądował w teatrze, ale słabość do sztuki i pięknych rzeczy pozostała mu na całe życie.

Wystawa składa się z dwu części. Pierwsza to opowieść o Grzegorzewskim jako człowieku pokazanym poprzez przedmioty. Reżyser namiętnie gromadził różne dziwne rzeczy, od azjatyckich rzeźb, przez barokowe ozdoby i awangardowe lampy, po dziwaczne muszle czy dawne kule armatnie. Ledwie fragment z tej szalonej Wunderkamery, która szczelnie zapełniała jego mieszkanie, zgromadzono w galerii, a i tak robi ona piorunujące wrażenie. Uzupełnieniem tej części wystawy jest wykreowanie miniogródka, o którym zawsze marzył, i dwa telewizory, na których wyświetlane są ulubione, nagrywane przez niego z telewizji na kasetach VHS, programy (m.in. mecze tenisowe, które oglądał namiętnie). Część druga to świat sztuki. Obrazów Mistrza jest tu niewiele (choć i te zdradzają duży talent), bo nieliczne się zachowały lub są dostępne. Ale jest sala poświęcona polskiej awangardzie, której czuł się wiernym uczniem, oraz druga – z pracami kolegów, z którymi wystawiał. Wystawa przygotowana przez córkę i zięcia artysty to bardzo wiarygodny, osobisty, frapujący i odkrywczy obraz wielkiego reżysera.

Jerzy Grzegorzewski, Że też musiała Pani zadać to pytanie, Galeria aTAK, Warszawa, czynna do 9 maja

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Światy reżysera"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną