Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Od pracowni i od kuchni

Recenzja wystawy „Jan Styczyński, Panteon”

Franciszek Starowieyski Franciszek Starowieyski Jan Styczyński / materiały prasowe
Choć bohater wystawy nie żyje już od 35 lat, jego zdjęcia nadal (a może nawet coraz mocniej?) przyciągają uwagę i intrygują.

To cykle fotografii przedstawiające 23 wybitnych polskich twórców, zrobione w pierwszej połowie lat 70. XX w. Ta wystawa i towarzyszący jej wspaniały album (idealny prezent pod choinkę) zabierają nas w zupełnie inny, dla wielu młodszych zapewne egzotyczny, świat sprzed epoki cyfrowej. Sportretowani twórcy spacerują po górach, dyskutują, rozmyślają, a przede wszystkim pracują z pędzlem, dłutem czy piórkiem w ręce. Świat zawodowy naturalnie przenika się ze zwyczajnym rodzinnym życiem, wyczuwa się zupełnie inne, spowolnione tempo codziennego rytmu spraw. Nikt niczego nie udaje (no może tradycyjnie poza Franciszkiem Starowieyskim) i nie stara się czymkolwiek zaimponować. Dość skromne mieszkania i pracownie, zgrzebne dacze. Fotografie, rzec by można, banalne, a przez to fascynujące, bo pokazujące świat twórców-osobowości, takich jak Władysław Hasior, Jerzy Bereś, Antoni Rząsa, Henryk Tomaszewski czy Jerzy Nowosielski. Artystów, dla których twórczość nie była pracą, ale sposobem na życie, okazją do przemyśleń, samorozwoju, dzielenia się z innymi tym, co ważne.

Jan Styczyński, Panteon, Galeria Obserwacja, Warszawa, wystawa czynna do 20 stycznia 2017 r.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Od pracowni i od kuchni"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną