Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Wystawy

Powrót stolicy

Recenzja wystawy: „Kraków 1900”

„Karykatura sztuki” Kazimierza Sichulskiego z 1906 r. „Karykatura sztuki” Kazimierza Sichulskiego z 1906 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
Na wystawie portret miasta tworzy sama sztuka, głównie symbolizmu i impresjonizmu, reprezentowana pracami takich gwiazd jak Boznańska, Fałat, Malczewski, Wyczółkowski, Tetmajer i wielu innych.

Tytuł wyjaśnia właściwie wszystko. Wystawa jest wielowątkowym portretem Krakowa z czasów jego najbardziej gwałtownych (od czasów Jagiellonów) przemian obyczajowych, modernizacyjnych, artystycznych. A równocześnie czasów barwnych, mających w polskiej kulturze wyrazisty stempel szalonej Młodej Polski. To wizerunek miasta wydobywającego się z zaściankowości i pozbywającego się kompleksów wobec dużo bardziej metropolitalnego wówczas Lwowa. A wydobywającego się głównie poprzez sztukę, intelektualny ferment, otwarcie na nowinki ze świata. Rozdartego między stare, konserwatywne mieszczaństwo a żywiołową i prowokującą cyganerię z jej duchowym przywódcą Stanisławem Przybyszewskim. 

Kraków 1900, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich, do 2 czerwca 2019 r.

Polityka 27.2018 (3167) z dnia 03.07.2018; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót stolicy"
Reklama