Trzeci wymiar deski
Co człowiekowi przychodzi ze zmagania się z wodą, wiatrem, deską i latawcem jednocześnie
22-letnia Karolina Winkowska, najlepsza kitesurferka w Polsce i jedna z najlepszych na świecie.
Łukasz Nazdraczew/FotoArt

22-letnia Karolina Winkowska, najlepsza kitesurferka w Polsce i jedna z najlepszych na świecie.

Dominika Derżecka, instruktorka kajta, jak już spolszczono angielski termin kitesurfing, ze szkoły Kites’n’Girls, uważa, że moda pływania na desce napędzanej przez latawiec wzięła się z odwiecznych ludzkich tęsknot: kontrolowania żywiołów i oderwania się od ziemi.

Co się na tym robi

Bo w kajcie chodzi o pływanie, ale przy okazji – o latanie. Oraz o salta, fikołki, śruby i inne ewolucje wykręcane na wysokości trzeciego piętra, lecz takie atrakcje to szkoła wyższa – tylko dla najodważniejszych i głęboko wtajemniczonych. Zdecydowana większość amatorów poprzestaje na ślizganiu się po powierzchni wody.Nie trzeba latać, żeby sobie zagwarantować zastrzyk adrenaliny. Wiatr to potężna siła, a latawiec zapewnia przyspieszenia, po których serce skacze do gardła – mówi Mariusz Ziomek, właściciel szkoły Wake.pl. I dodaje, że kitesurfing wciąga, bo jest najtańszą formą żeglarstwa, do tego jeszcze nie wymaga legitymacji ani licencji. Innymi słowy: kajt równa się wolność.

Na polskie wody kitesurfing zawitał na dobre mniej więcej 10 lat temu, za sprawą windsurferów krążących po świecie między jednym lazurowo-wietrznym miejscem a drugim. Haczyk połknęli ci, którzy podejście do pływania na desce z żaglem mieli nieortodoksyjne. Jak Mariusz Ziomek. – To było na Tarifie, nieopodal Gibraltaru, w surfingowej mekce. Zainteresowanie kajtem zbiegło się u mnie ze zmęczeniem deską z żaglem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną