Kustosz dźwięków zapomnianych
Co znakomity dyrygent Łukasz Borowicz odnajduje w swoich dwu wielkich pasjach: kolekcjonerstwie płyt i odtwarzaniu zapoznanych dzieł muzycznych.
Łukasz Borowicz prowadzi wiele orkiestr, ale od pięciu lat ma swoją: jest szefem Polskiej Orkiestry Radiowej.
Tadeusz Późniak/Polityka

Łukasz Borowicz prowadzi wiele orkiestr, ale od pięciu lat ma swoją: jest szefem Polskiej Orkiestry Radiowej.

Ma 35 lat i jest chyba najbardziej pracowitym muzykiem swego pokolenia. Dyryguje repertuarem bardzo różnym, od klasyki poprzez operę po dzieła współczesne, a nawet muzykę filmową. Można go spotkać zarówno na estradzie filharmonicznej, jak w kanale operowym, a płyt nagrał już tyle, że sam ich nie liczy. Publiczność ujmuje młodzieńczą energią i entuzjazmem.

Prowadzi wiele orkiestr, ale od pięciu lat ma swoją: jest szefem Polskiej Orkiestry Radiowej. M.in. za jej „efektowne wydobycie z zapaści” (już w pierwszym roku współpracy!) otrzymał Paszport POLITYKI za 2007 r.

Płyty zbiera od szkoły podstawowej. I właśnie ta pasja kolekcjonerska, a raczej braki w płytotece, doprowadziły go do tego, co dziś absorbuje go najbardziej: –Odkrywanie nieznanych dzieł, czym się zajmuję, jest konsekwencją moich młodzieńczych marzeń o muzyce, której chciałbym posłuchać, a nie mam możliwości, bo nie została nagrana.

Ocalić od zapomnienia

Borowicz przywrócił do życia ogrom zapomnianych polskich utworów, które dzięki nagraniom wracają do szerszego życia muzycznego. Najbardziej spektakularnym przykładem była opera „Maria” Romana Statkowskiego, twórcy z przełomu XIX i XX w., z librettem opartym na poemacie romantycznym Antoniego Malczewskiego. Przypadkiem usłyszał fragment jej nagrania znajomy dyrektora prestiżowego festiwalu w Wexford w Irlandii, poświęconego operom mało znanym.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną