Ludzie i style

Ściągawka dla zapominalskich

Wigilijne przepisy last minute

StuartWebster / Flickr CC by 2.0
Nawet dzień przed Wigilią jest czas na zrobienie czegoś o czym się zapomniało. Aby uatrakcyjnić wigilijny stół daniem, którego dotąd na nim nigdy nie było. Oto kilka naszych ulubionych wigilijnych przepisów.

Śledzie  w oliwie i cytrynie
4 śledzie solone (gotowe filety),2 duże cebule, ok. szklanki soku cytrynowego, ok. szklanki oleju.

1.Śledzie umyć, namoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie, po czym zdjąć skórę, usunąć wnętrzności i odkroić filety. Podzielić rybę na niewielkie skośne kawałki.
2.Cebule pokroić w cienkie piórka .
3.W słoiku układać kawałki śledzi, na nich  warstwę cebuli i tak kolejno do wyczerpania się składników.
4.Wlać sok cytrynowy, aby sięgał do połowy ułożonych śledzi z cebulą, dopełnić oliwą lub olejem.
5.Szczelnie zakręcić słoik i dokładnie wymieszać miksując tak, jak barman miksuje drinki,  aby oliwa z sokiem nabierała białawej barwy. Odstawić na 1 – 2 dni, a w  tym czasie kilkakrotnie miksować .

Karp pieczony zalewany śmietaną
1 karp wagi 1 – 1,5 kg, 2 łyżki mąki,1 – 2 łyżki masła, sól, pieprz grubo zmielony, 1 szklanka śmietany 18%

1.Sprawić karpia, pozostawiając tuszkę w całości. Posolić, odłożyć na godzinę.

2.Nagrzać piekarnik do temp.180 st C. Karpia posypać mąką, ułożyć na wierzchu kawałeczki masła i wstawić do piekarnika. Piec około 30 – 40 minut polewając powstałym sosem. Prawie gotową rybę polać śmietaną wymieszaną z mąką. Polewając spływającym sosem  doprowadzić sos do wrzenia . Posypać pieprzem.

3.Wyjąć z piekarnika gdy śmietana zaczyna brązowieć. Podawać z szerokimi kluskami, kapustą zasmażaną lub kapustą z grzybami.

Kutia
Pół kg maku, pół  kg specjalnie oczyszczanej pszenicy, pół kg miodu, rodzynki, migdały, orzechy ( 0,75  szklanki każdego z nich)

Sparzyć mak i trzykrotnie go zmielić. Ugotować (jak spaghetti czyli al dente) pszenicę w dużej wodzie. Gdy zmięknie – przelać zimną wodą. Odcedzając mieszać widelcem, by ziarna nie zlepiły się. Rozpuścić miód w odrobinie gorącej wody. Zmieszać mak, pszenicę i miód. Dodać sparzone uprzednio rodzynki, pokrojone w paseczki obrane migdały i orzechy. Wstawić kutię do lodówki. Podawać zimną.

Kulebiak z kapustą
Na ciasto:0,25 l mleka, 0,5 kg maki, 3 dag drożdży, 1 dag cukru, 3 żółtka, 6 dag masła.
Na farsz: 1 główka kapusty, 6 dag masła, 1 cebula, po 1 łyżeczce soli i cukru.,2 ugotowane na twardo jaja, oliwa, tarta bułka

Przesiać do miski pół szklanki mąki, zalać wrzącym mlekiem, wymieszać łyżką i rozcierać by pozbawić grudek. Gdy przestygnie wlać rozrobione z mlekiem, cukrem i mąką drożdże, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na pół godziny.  Po tym czasie dodać żółtka i resztę soli. Wyrabiać rękami kilka minut, wlać roztopione masło, jeszcze chwilę wyrabiać aż masło będzie wchłonięte i ponownie odstawić przykryte ściereczką do wyrośnięcia. Tymczasem obgotowana kapustę wycisnąć, posiekać i przesmażyć z cebulą, dodać soli, cukru i pieprzu do smaku. Jaja ugotowane na twardo pokroić w cienkie plasterki. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na cienki placek, posypać plastrami jajka, nałożyć równą warstwą kapustę, zwinąć ciasto w rulon jak struclę i ułożyć ostrożnie w wąskiej formie do pieczenia wysmarowanej oliwą i wysypana tarta bułka. Piec pół godziny w temperaturze 180 st. C

Tradycyjna zupa migdałowa
Szklanka obranych ze skórki migdałów, 7 szklanek mleka, pół szklanki ryżu,  łyżeczka cukru (lub więcej -  według smaku).

1.Migdały rozsypać  na blaszce, włożyć do nagrzanego do 70 -100 st C piekarnika na pół godziny. Drzwiczki piekarnika powinny być lekko uchylone.
2.Migdały zemleć w młynku do migdałów  lub bardzo drobno posiekać, niemal na mączkę.
3.W garnku zagotować 6 szklanek mleka, wsypać migdały i gotować co najmniej 25 minut na jak najmniejszym ogniu.
4.Zagotowac szklankę  mleka w innym rondelku, wrzucić ryż i gotować do miękkości.
5.Połaczyć zupę z ugotowanym ryżem, dodać cukier, jeśli ktoś lubi można dodać nieco więcej (lub zupełnie nie dodawać).

Smacznych Świąt!

 

***

CZYTAJ BLOG: Ten tekst pochodzi z bloga kulinarnego Piotra Adamczewskiego >>

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną