Ludzie i style

Czy Facebook przetrwa?

Dziesięć lat na fejsie

Po pierwsze, myśleć globalnie – nie ma sensu tracić czasu na projekty, których stawką nie jest co najmniej zmiana świata. Po pierwsze, myśleć globalnie – nie ma sensu tracić czasu na projekty, których stawką nie jest co najmniej zmiana świata. John Lund/Blend Images RM/Getty Images / FPM
Facebook ma tylu użytkowników, ile Chiny Ludowe mieszkańców. Miałby więcej, ale chińskim internautom państwo zabroniło z niego korzystać. W 10 rocznicę narodzin serwisu pojawiają się jednak wątpliwości, czy przetrwa on kolejną dekadę.
Choć teoretycznie na Facebooku jest już cały świat, każdy uczestnik ma dostęp praktycznie tylko do wąskiego jego fragmentu wyselekcjonowanego przez algorytmy serwisu.Tom Wang/DDP Images Choć teoretycznie na Facebooku jest już cały świat, każdy uczestnik ma dostęp praktycznie tylko do wąskiego jego fragmentu wyselekcjonowanego przez algorytmy serwisu.

Facebook nie był pierwszym pomysłem, by uspołecznić internet, czyli oddać jego tworzenie samym internautom. Uspołecznienie stało się wielką ideą, która wyciągnęła sieć z zapaści, w jaką ta wpadła, gdy w marcu 2000 r. pękła internetowa bańka spekulacyjna. Giełdowy krach pociągnął na dno tysiące spółek tzw. Nowej Gospodarki powstałych w drugiej połowie lat 90. Inwestorzy na podstawie pomysłów kreślonych na kawiarnianych serwetkach wydawali miliony dolarów, byle w nazwie firmy pojawiło się .

Polityka 5.2014 (2943) z dnia 28.01.2014; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Facebook przetrwa?"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Angela Merkel: Róbmy to, co do nas należy

Tylko w „Polityce”. Rozmowa z kanclerz Angelą Merkel o tym, jak Unia chce wyjść z kryzysu, o zmianie europejskiego kursu Niemiec, praworządności, relacjach z Chinami i Rosją.

Adam Krzemiński
26.06.2020