Ludzie i style

Krótki wypad do miasta

materiały prasowe
Kiedy długi urlop nie wchodzi w grę, szwajcarskie miasta to idealne miejsce na krótką przerwę. Jedne tętniące życiem, inne spokojne i kameralne, każde malownicze i niezapomniane.
Bernomateriały prasowe Berno
Genewamateriały prasowe Genewa
Lucerna z widokiem na Pilatusmateriały prasowe Lucerna z widokiem na Pilatus
Thunmateriały prasowe Thun
materiały prasowe

Warte odwiedzenia :

Marktplatz w Bazylei

Plac targowy jest bardzo ważny dla mieszkańców miasta. Na targu, który odbywa się codziennie, można znaleźć zarówno lokalne produkty, jak i żywność z całego świata.

Stare miasto we Fryburgu

Uważane jest za jedno z najpiękniejszych pamiątek po średniowiecznej architekturze w Europie, po części dzięki ponad 200 gotyckim fasadom z XV wieku.

Biblioteka opactwa św. Galla

W tej założonej w 612 roku bibliotece przechowywanych jest ponad 160 000 woluminów, wiele z nich pisanych ręcznie ponad 1000 lat temu. Sufit zaś pokrywają przepiękne freski.

La Chaux-de-Fonds i Le Locle

Miasta mistrzów zegarmistrzostwa. Polecamy muzeum zegarów (Musée International de l’Horlogerie), gdzie znajduje się ponad 4000 eksponatów przedstawiających historię pomiaru czasu.

***

Berno

Berno pełni funkcję nieformalnej stolicy państwa. Stare miasto, leżące w zakolu rzeki Aare, wpisane jest na listę UNESCO, a arkady ciągnące się łącznie przez 6 kilometrów tworzą najdłuższą zadaszoną promenadę handlową w Europie. Widok na starówkę najlepiej podziwiać z Ogrodu Różanego, mogącego pochwalić się ponad 200 gatunkami tych kwiatów.

Zurych

Z dachu dawnego browaru, w którym dziś mieszczą się termy i spa, można podziwiać wspaniały widok na to położone nad rzeką Limmat miasto. Polecamy wieżę Uetilberg z otwartą platformą na wysokości 30 m, skąd widać Zurych niemalże z lotu ptaka, a przy dobrej pogodzie także szczyty Alp. Ciekawa jest również nowa 60-m wieża Bachtel, gdzie na wysokości 30 m zainstalowano alpejską wskazówkę z nazwami i konturami szczytów, które można stąd zobaczyć.

Genewa, zwana stolicą pokoju, to między innymi europejska centrala ONZ, siedziba Czerwonego Krzyża czy Światowej Organizacji Zdrowia. Symbolem tej „najmniejszej metropolii na świecie” jest Jet d’eau, fontanna u brzegów Jeziora Genewskiego, której strumień wody osiąga wysokość 140 m.

Lugano to nie tylko palmy, jezioro i blichtr rodem z Włoch. To leżące na północnym brzegu jeziora Lugano w otoczeniu gór miasto zaprasza śródziemnomorskim klimatem i widokiem na okoliczne góry. Panorama z tarasu widokowego na San Salvatore, rozciągająca się od Lugano przez Alpy aż do sąsiedniej włoskiej Lombardii, zapiera dech w piersiach.

Lucerna ma wszystko, czego może chcieć żądny pięknych widoków turysta. Leży nad brzegiem jeziora, centrum przecina rzeka, a nad miastem górują szczyty Pilatus, Rigi i Stanserhorn. Panoramę można podziwiać na pokładzie romantycznego parostatku albo w trakcie przejażdżki kolejką górską. Z pobliskiego Engelbergu polecamy wycieczkę na most Titlis Cliff Walk, na który można dotrzeć pierwszą na świecie obrotową kolejką gondolową, która umożliwia podziwianie panoramy 360°.

***

Miejskie szczyty

Lucerna: Pilatus

Z wysokości 2132 m n.p.m. w słoneczny dzień można dostrzec aż 73 alpejskie szczyty. Na szczyt prowadzi z Kriens kolejka zębata o największym nachyleniu torów na świecie. Warto wybrać się na tę (według legend) „Przeklętą Górę”, by podziwiać również położone u jej stóp Jezioro Czterech Kantonów.

Genewa: Le Salève

Na ten znajdujący się już po francuskiej stronie szczyt można dojechać drogą lub szwajcarską kolejką górską. Na górze możemy posilić się w panoramicznej restauracji z widokiem na Genewę, jezioro i Alpy Sabaudzkie.

Berno: Gurten

Na szczycie polecamy odwiedzenie drewniano-stalowej wieży o wysokości 22,5 m z panoramicznym widokiem na berneńskie stare miasto oraz na Mittelland, Alpy, jeziora i łańcuchy Jury.

***

Zamki i pałace

Okolice Jeziora Genewskiego

Zamek Chillon na skalistej wysepce między jeziorem a stromo opadającymi skałami służył kiedyś jako punkt kontrolny statków pływających po Jeziorze Genewskim i ważny punkt na szlaku do przełęczy św. Bernarda. Dziś to najczęściej odwiedzane miejsce historyczne w Szwajcarii. Można tu dostać się nawet piechotą z Montreux.

Aargau

Zamek Oberhofen, którego początek datuje się na XIII wiek, znajduje się w otoczeniu starych drzew, egzotycznych roślin, kwiatowych kompozycji i malowniczych wieżyczek. Niezwykły widok na góry wznoszące się ponad jeziorem i dwuipółhektarowy park sprawia, że jest to bardzo popularne miejsce na sesje zdjęciowe dla nowożeńców.

Thun

Średniowieczny zamek górujący ponad miastem symbolizuje bramę do regionu Berneńskiego Oberlandu. W środku znajduje się muzeum historyczne, w tym między innymi Sala Rycerska, jedna z niewielu w pełni zachowanych od czasów średniowiecza. Narożne wieże dostarczają niezapomnianych widoków na jezioro i góry.

***

Co, gdzie, kiedy

Festiwal w Zurychu

Bogaty program oper, koncertów, sztuk teatralnych, w tym również na świeżym powietrzu. (13 czerwca—13 lipca)

Letni Festiwal w Lucernie

Jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Szwajcarii. (15 sierpnia—14 września)

Paléo Festiwal w Nyon

Największy festiwal open-air w Szwajcarii. (22—27 lipca)

IAAF Diamond League w Zurychu

Tylko najlepsi z najlepszych lekkoatletów będą walczyć, by zdobyć diamentowy puchar. (28 sierpnia)

Art Basel

Najbardziej prestiżowe międzynarodowe targi sztuki w Bazylei przyciągają miłośników sztuki z całego świata. (19—22 czerwca)

Festiwal filmowy w Locarno

Ponad sześćdziesięcioletnia tradycja i 8 tys. miłośników kina co wieczór. (6—16 sierpnia)

***

Najciekawsze propozycje na lato na www.MojaSzwajcaria.pl

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Prezentacja; s. 54
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną