Ludzie i style

Głupsi niż SI?

Niebezpieczeństwa sztucznej inteligencji

„Transcendencja” - Johnny Deep w roli naukowca, którego umysł zamieniono w formę cyfrową. „Transcendencja” - Johnny Deep w roli naukowca, którego umysł zamieniono w formę cyfrową. Capital Pictures / EAST NEWS
Stworzenie myślących maszyn może się okazać największym błędem ludzkości – alarmują naukowcy, w tym profesor Stephen Hawking. Gorącą dyskusję wywołała tym razem premiera filmu SF, ale zdaniem fachowców zagrożenie nie jest już czystą fantastyką.
Metalowy Cylon - złowrogi przejaw sztucznej inteligencji z serialu „Battlestar Galactica”.www.geeksofdoom.com/Internet Metalowy Cylon - złowrogi przejaw sztucznej inteligencji z serialu „Battlestar Galactica”.

Uporządkujmy fakty. 19 kwietnia na łamach bloga naukowego serwisu internetowego Huffington Post ukazał się artykuł „Dlaczego obawiamy się superinteligentnych maszyn” („Transcending Complacency on Superintelligent Machines”). Pretekstem była premiera filmu „Transcendencja”, przestrzegającego przed konsekwencjami stworzenia sztucznej inteligencji potężniejszej niż ludzka. Głos ten pozostał niezauważony, dopóki 1 maja nie powieliła go gazeta „The Independent”.

Polityka 20.2014 (2958) z dnia 13.05.2014; Ludzie i style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Głupsi niż SI?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021