Ludzie i style

Mapa drugich języków: polski w Wielkiej Brytanii, turecki w Niemczech i... białoruski na Białorusi

Język polski stał się już drugim językiem Wielkiej Brytanii. Ale Brytyjczycy nie pozostają nam dłużni: wśród języków obcych to ich mowę najczęściej słychać w Polsce.
Drugie „pierwsze języki” w Europie (źródło: MoveHub/CIA Factbook)Drugie „pierwsze języki” w Europie (źródło: MoveHub/CIA Factbook)

(powiększ mapę)

Powyższa mapa pokazuje drugie najbardziej rozpowszechnione języki w poszczególnych krajach Europy. Przy czym nie chodzi o znajomość języków obcych. Ale o osoby, dla których dany język jest podstawowym.

Obecność niektórych z nich odzwierciedla podboje sprzed wieków – chociażby kolonizację Grenlandii przez Danię w XVIII wieku. Inne przypominają o zgoła współczesnych falach migracji. Tak jest oczywiście w przypadku mocnej pozycji języka polskiego w Wielkiej Brytanii. Pokazuje ona, jak wielu Polaków postanowiło poszukać pracy w Londynie i innych brytyjskich miastach po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. 

Dla równowagi warto zauważyć, że „drugim pierwszym językiem” w Polsce stał się już język angielski (według danych CIA Factbook). Podobnie jest we Francji, Włoszech, Grecji, na Węgrzech czy w krajach Skandynawskich. Za to na wschód od nas w roli drugiego języka najczęściej występuje język rosyjski. Na Białorusi pozostaje nawet pierwszym – stąd obecność białoruskiego na mapie języków drugich.

Języki pogrupowano według rodzin, z których się wywodzą. Na niebiesko zaznaczono języki indoeuropejskie, na zielono – turkijskie (nazywane także po prostu tureckimi), na ciemnoczerwono – uralskie. Zielony kolor Niemiec i Austrii świadczy oczywiście o znacznej liczbie imigrantów z Turcji. Czerwony na Słowacji przypomina zaś o mniejszości węgierskiej – jej język wyprzedził nawet mowę bratnich Czech, gdzie język słowacki wciąż pozostaje niezwykle powszechnym.

Najbardziej egzotycznymi nazwami na mapie wydają się języki gaelicki (a dokładniej irlandzki) oraz język mirandyjski – dialekt romański z północno-wschodniej Portugalii. Tym pierwszym nadal posługuje się około 70–80 tys. Irlandczyków. Tego drugiego używa ok. 15 tys. mieszkańców z okolic miasta Miranda do Douro. 

Jeszcze więcej egzotyki spotkamy na kontynencie azjatyckim:

Drugie „pierwsze języki” w Azji (źródło: MoveHub/CIA Factbook)Drugie „pierwsze języki” w Azji (źródło: MoveHub/CIA Factbook)

(powiększ mapę)

W Azji język angielski wywalczył drugą pozycję w zaledwie kilku krajach. Pozostaje oczywiście podstawowym językiem w Nowej Zelandii, gdzie rdzenna ludność wciąż posługuje się językiem maoryskim, oraz w Australii. Ta od dekad stanowi ulubiony kierunek migracji Chińczyków. I stąd rosnąca obecność języka mandaryńskiego – pierwszego w Chinach, gdzie „drugim” jest kantoński.

W dosyć niechętnej imigracji Japonii około pół miliona Koreańczyków zdołało uczynić swoją mowę drugim językiem. Z kolei w Arabii Saudyjskiej często spotkać można język tagalski, jeden z głównych na Filipinach. A w sąsiednim Jemenie – głównie na pograniczu z Omanem – kilkadziesiąt tysięcy osób mówi w języku mehri. Są to głównie nomadowie zajmujący się hodowlą wielbłądów i kóz.

A jak wyścig „drugich pierwszych języków” wygląda na całym świecie? Tutaj bezdyskusyjnym zwycięzcą okazuje się język angielski: 

Najpopularniejsze drugie języki na świecie (źródło: MoveHub/CIA Factbook)Najpopularniejsze drugie języki na świecie (źródło: MoveHub/CIA Factbook)

W aż 55 krajach świata drugą największą liczbę mieszkańców stanowią osoby, które posługują się przede wszystkim językiem angielskim. Kolejne, odległe miejsce w tym rankingu zajął język francuski (14 krajów), a tuż za nim uplasował się rosyjski (13 krajów wschodniej Europy i północno-zachodniej Azji). 

*

Czytaj także: Język hiszpański podbija świat 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną