Ludzie i style

Keira z komina

Koniec Photoshopa? Znana aktorka w sesji bez retuszu

Facebook
Bez mała przez cały świat, a przynajmniej ten internetowy, przetacza się nowa fala dyskusji, czy wolno i warto retuszować zdjęcia. Keira Knightley zastrzegła, że nie życzy sobie Photoshopa przy okazji sesji zdjęciowej, w której wystąpiła topless.

Retuszuje się zwłaszcza kobiece ciało, gdy ono coś reklamuje (zazwyczaj ubrania, bieliznę, kosmetyki, choć zdarza się, że i blachy na dachy). Często poprawki sięgają tak daleko, że ciało w swej chudości i gładkości staje się nieprawdopodobne. Programów upiększających fotografie jest dużo, lecz właśnie Photoshop symbolizuje tę powszechną od lat praktykę.

Sprawa jest nabrzmiała, angażują się w nią polityczki i rozmaite ruchy społeczne, wytoczono już argumenty najgrubszego moralnego kalibru, że to propaganda anoreksji i generalne naruszanie godności kobiety jako istoty ludzkiej, z definicji niedoskonałej. Niektórzy postulują wręcz zakaz retuszowania. Modne się zrobiło deklarować, że „my nie retuszujemy”. Ostatnio nowego impulsu tej batalii dostarczyły piękne, artystyczne fotografie topless znakomitej aktorki Keiry Knightley autorstwa Patricka Demarchelier’a, jak mocno podkreślono „nie-foto-szopowane”.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z jakimś etycznym i estetycznym przełomem? Wydaje się raczej, że ta manifestacyjna wierność oryginałowi jest takim samym zabiegiem marketingowym, jak reklamowanie jaj jako wiejskich czy szynki „z komina”. Zabiegiem, który okazał się skuteczny także w dziedzinie handlu tekstyliami, skoro np. pewna amerykańska firma bieliźniarska, od kiedy nie usuwa ze zdjęć modelek tatuaży, blizn i brodawek, zwiększyła roczne obroty o 9 proc. Półnagie zdjęcia jakiejkolwiek gwiazdy nie zwróciłyby już pewnie specjalnej uwagi, ale obietnica „otrzymasz produkt naturalny” skusi wielu.

Współczesność jest zorganizowana według reguł kupna-sprzedaży. I nic nie wskazuje, by miało się to szybko zmienić (a już na pewno nie za sprawą ewentualnej penalizacji retuszu). W tej logice wszystko jest towarem – stanik, szynka, lecz również człowiek, również artystka. Photoshop to tylko jedno z narzędzi stosowanych w sztuce handlowej. Chwilowo się ono przejadło, ot tyle.

Niżej sesja do magazynu „Interview”. Keira Knightley pozuje topless i bez retuszu:

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną