Ludzie i style

Najszczęśliwsze narody świata

Gdzie spotkamy najszczęśliwszych ludzi? Według najnowszego raportu ONZ w Szwajcarii i krajach skandynawskich. Polska uplasowała się w połowie stawki między Białorusią i Malezją.
.Moyan Brenn/Flickr CC by 2.0.

Polska znalazła się na 60. miejscu na liście najszczęśliwszych krajów świata, której przygotowanie zleciła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Opublikowany właśnie raport analizuje nie tylko poziom dobrobytu w 158 państwach (PKB na głowę mieszkańca), ale także jakość opieki socjalnej, długość życia, swobodę dokonywania życiowych wyborów, hojność mieszkańców danego kraju czy skalę korupcji.

Po zsumowaniu wszystkich tych opracowano Światowy Indeks Szczęścia, którego niewątpliwymi liderami okazały się kraje skandynawskie: w pierwszej dziesiątce znalazły się Islandia, Dania, Norwegia, Finlandia oraz Szwecja. Wyprzedziła je tylko Szwajcaria, która znalazła się na miejscu pierwszym:

.ONZ/•.

Oprócz tych krajów w czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze Holandia oraz trzy kraje spoza kontynentu europejskiego: Kanada, Nowa Zelandia oraz Australia.

A jak raport ocenia poziom dobrobytu i szczęścia w Polsce? Według tego kompleksowego zestawienia zajmujemy miejsce 60. pomiędzy Białorusią i Malezją. Znacznie lepiej od nas wypadli nasi sąsiedzi: Czechy (miejsce 31), Słowacja (45), Litwa (56).

Wyprzedziliśmy za to Estonię (73) czy Łotwę (89), ale także Portugalię (88), pogrążoną w kryzysie Grecję (102) oraz Węgry (104):

.ONZ/•.

Na samym końcu listy znalazła się ogarnięta wojną Syria. Tylko nieznacznie wyprzedzają ją jednak takie kraje afrykańskie, jak Burundi, Benin, Burkina Faso, Czad, Rwanda czy Togo, a także Afganistan.

Kilka miesięcy przed ukazaniem się raportu ONZ poznaliśmy także najnowszą odsłonę Światowego Indeksu Szczęścia (Happy Planet Index), mierzonego od 2006 roku.

Bierze on pod uwagę nie tylko zamożność obywateli danego kraju, ale także ich samopoczucie, długość życia oraz ślad ekologiczny, czyli wpływ gospodarki danego kraju na środowisko naturalne. Tak ranking ten prezentuje się po przeniesieniu na mapę świata:

Szczęście na świecieMoveHub/•Szczęście na świecie

Najbardziej „zielonym”, a zatem najszczęśliwszym regionem świata okazuje się Ameryka Łacińska. Ale nie najgorzej wypada również Europa, a przynajmniej jej środkowo-zachodnia oraz północna część:

Europa wg Światowego Indeksu SzczęściaMoveHub/•Europa wg Światowego Indeksu Szczęścia

Gorzej wypadają wschodnie krańce Starego Kontynentu, szczególnie Rosja oraz kraje bałtyckie. Ale o ludzi szczęśliwych zdaniem autorów zestawienia trudno także w Bułgarii, Macedonii i – nieco niespodziewanie – w Portugalii. Podobnym zaskoczeniem może być wysoka pozycja Mołdawii. Wyżej od niej w Europie zaklasyfikowały się tylko Norwegia (1. w Europie, ale dopiero 29. na świecie) oraz Szwajcaria (34.).

Na tle innych krajów kontynentu, jak i całego świata, Polska okazuje się średniakiem. W ostatnim rankingu Światowego Indeksu Szczęścia zajęliśmy pozycję 71. Czyli tylko nieco gorszą od Kanady, Holandii czy Finlandii, za to lepszą od Irlandii, Grecji, a nawet Islandii. Aż o 40 pozycji awansowaliśmy w porównaniu z pierwszym zestawieniem z 2006 roku.

Jak wspomnieliśmy, szczególnie szczęśliwymi mieszkańcami świata są Latynosi:

Ameryka Południowa wg Światowego Indeksu SzczęściaMoveHub/•Ameryka Południowa wg Światowego Indeksu Szczęścia

Na mapie Ameryki Południowej z trudem znajdziemy kraje, które zaklasyfikowano w dolnych partiach rankingu. Stosunkowo niekorzystnie wypadają tylko Urugwaj (miejsce 93., tuż obok Czech i Egiptu) oraz Boliwia (i tak o kilka oczek wyżej od Polski – bo na miejscu 65.).

Za to w pierwszej dziesiątce całego światowego zestawienia pojawiły się Kolumbia (3.) oraz Wenezuela (9.).

Kontynentem najbardziej „nieszczęśliwym” jest Afryka. Tutaj z kolei na palcach jednej ręki można policzyć zielone wyspy:

Afryka wg Światowego Indeksu SzczęściaMoveHub/•Afryka wg Światowego Indeksu Szczęścia

Państwa z Czarnego Kontynentu znajdują się przeważnie na końcu globalnego zestawienia. A od czasu jego sporządzenia niektóre z nich musiały się jeszcze zmierzyć chociażby z epidemią eboli czy wewnętrznymi konfliktami.

Wyjątkami od tej smutnej reguły okazują się tylko Algieria (miejsce 26., wyżej m.in. od Nowej Zelandii), Tunezja (miejsce 39.), Maroko (42., tuż za Wielką Brytanią) oraz Madagaskar (49., pomiędzy Austrią a Francją).

Obszarem najbardziej zróżnicowanym pod względem wskaźnika szczęścia okazuje się region Azji i Pacyfiku:

Azja wg Światowego Indeksu SzczęściaMoveHub/•Azja wg Światowego Indeksu Szczęścia

Tutaj imponujący wynik osiągnął Wietnam, zajmując drugie miejsce w globalnym zestawieniu. Wysoko sklasyfikowano również Indonezję (11.), Izrael (15.), a tuż za nim znalazł się – znów zaskoczenie - Pakistan.

Chiny (60.) wypadły wprawdzie gorzej niż ich główni konkurenci na kontynencie – Indie (32.) oraz Japonia (45.) – ale znacznie lepiej niż inne globalne potęgi. W pierwszej setce nie zmieściły się bowiem ani Stany Zjednoczone (105.), ani Rosja (122.). 

A oto czołówka całego zestawienia:

1. Kostaryka
2. Wietnam
3. Kolumbia
4. Belize
5. Salwador
6. Jamajka
7. Panama
8. Nikaragua
9. Wenezuela
10. Gwatemala

Gdzie żyje się najtaniej? A gdzie codzienne wydatki wynoszą najwięcej? Sprawdź »

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną