Ludzie i style

Sprawdź, co wie o tobie Google – wystarczy 5 kliknięć

Jeśli korzystamy usług Google – wyszukiwarki, map, serwisu YouTube czy smartfonu z systemem Android – codziennie pozostawiamy jej informacje o sobie. Niekiedy bardzo osobiste.
.Cristian Balan/Google +.

Większość z nas pogodziła się z faktem, że za korzystanie z Google i innych „darmowych” serwisów płacimy naszymi danymi.

Ale oprócz informacji, takich jak płeć i kraj zamieszkania, które podamy podczas zakładania konta w Gmailu czy YouTube i w trakcie późniejszego ich użytkowania – pozostawiamy mnóstwo innych śladów. Jakich? Aby sprawdzić, wystarczy kliknąć w poniższe linki.

1. Jak widzi Cię Google:

http://www.google.pl/settings/ads/

Cyfrowy portret użytkowników Google nie bez powodu znajduje się w zakładce z ustawieniami reklam. Ten właśnie profil decyduje o tym, jakie reklamy będziemy oglądać w wyszukiwarce firmy, pocztowym Gmailu, YouTube czy Mapach Google. 

Wnioski o naszym wieku (jeśli nie podaliśmy go sami) oraz zainteresowaniach Google wyciąga z obserwacji naszych zachowań w internecie:

.Polityka.

Informacje te możemy zmodyfikować na podanej stronie. Co lepsze, w sekcji „Ustawienia rezygnacji” polecimy Google, by nie dopasowywało reklam do naszych rzekomych zainteresowań.

2. Historia wyszukiwań:

http://www.google.pl/history/

Google rejestruje wszystkie nasze wyszukiwania – czasem setki dziennie – wraz z informacją, w które reklamy kliknęliśmy. Pod tym adresem możemy przejrzeć to archiwum, usunąć je, a nawet polecić Google, by nie zapamiętywało naszych wyszukiwań.

Google zapisuje także nasze wyszukiwania w serwisie YouTube, ich historię znajdziemy pod tym linkiem: https://www.youtube.pl/feed/history/search_history

 *

3. Miejsca, w których bywaliśmy:

https://maps.google.pl/locationhistory

Czyli połączenie kalendarza z mapą, na której użytkownicy smartfonów wyposażonych w system Android (należący do Google) mogą sprawdzić, w jakim miejscu znajdowali się wybranego dnia – pod warunkiem, że mieliśmy włączoną opcję lokalizacji.

 *

4. Kto ma dostęp do naszych danych:

https://security.google.com/settings/security/permissions

Znajdziemy pod tym adresem pełną listę programów, aplikacji czy rozszerzeń do przeglądarki Chrome, które mogą korzystać z naszych danych gromadzonych przez Google. Zezwolenia te możemy zweryfikować (klikając „Więcej informacji”), a w razie potrzeby – wycofać („Anuluj dostęp”).

 *

5. Comiesięczny raport o bezpieczeństwie i prywatności:

https://www.google.pl/settings/dashboard

W tzw. panelu aktywności zobaczymy listę wszystkich, zazwyczaj bardzo licznych usług Google, z których korzystaliśmy – na czele z Gmailem, YouTube czy Mapami Google. Tam też zmienimy związane z nimi ustawienia.

Ponadto możemy zamówić comiesięczny newsletter dotyczący naszego bezpieczeństwa i prywatności. Wystarczy zaznaczyć pole: „Wysyłaj mi co miesiąc przypomnienie, by sprawdzić aktywność na koncie”.

(źródła: Google, Cloud Fender, Medium)

*

Zobacz także: Tak wyglądał kiedyś polski internet

.Archive.org.

 

 

Reklama

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną