Ludzie i style

W których krajach gejom żyje się najlepiej – a gdzie najgorzej

Ze 115 tys. ankiet wypełnionych przez gejów z całego świata wynika, że najlepiej czują się oni w Skandynawii. Najgorzej – w Afryce i na Bliskim Wschodzie. A jak wypadła Polska?
.PlanetRomeo/mat. pr..

powiększ mapę

Dzięki internetowi homoseksualiści na całym świecie mogą wymieniać informacje i wspierać się nawzajem niezależnie od tego, czy takim wsparciem obdarzają ich rodacy – piszą autorzy nowego raportu poświęconego jakości życia gejów.

Raport ten powstał na podstawie ankiet, które wypełniło 115 tys. użytkowników dedykowanego gejom portalu PlanetRomeo. Twórcy kwestionariusza – we współpracy z socjologami z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji – opracowali dzięki tym odpowiedziom Indeks Szczęścia Gejów (Gay Happiness Index). Pokazuje on, w których krajach geje czują się dobrze ze swoją orientacją, a w których grozi im napiętnowanie.

Trzy główne zagadnienia, o jakie pytano ankietowanych, dotyczyły:

Opinii publicznej – czyli poglądów społeczeństwa odnośnie do osób homoseksualnych
Zachowań społecznych – czyli tego, jak w praktyce traktuje się gejów w danym kraju
Satysfakcji z życia – w tym poziomu akceptacji własnej orientacji seksualnej

W każdym z tych punktów ankietowani mogli przyznać swojemu krajowi od 0–100 punktów. A sumaryczna nota decydowała o miejscu w ogólnym rankingu. Oto jak wygląda czołówka listy:

.PlanetRomeo/mat. pr..

Szczyt zestawienia zdominowały kraje Skandynawskie. Wyraźnie wyprzedziły Kanadę, Izrael oraz inne kraje europejskie. Inne kraje przyjazne gejom to Nowa Zelandia, Tajlandia czy Australia. W pierwszej dwudziestce pojawili się także nasi sąsiedzi, Czesi.

Zaskoczonym wysoką pozycją Urugwaju warto przypomnieć, że państwo to dwa lata temu zalegalizowało małżeństwa homoseksualne i pozwoliło im na adopcję dzieci. Zapewne dlatego pochodzący stamtąd geje przeważnie deklarowali, że ich sytuacja się poprawia – głosy takie oznaczono na poziomym pasku kolorem zielonym. Kolor czerwony sygnalizuje z kolei pogorszenie, a szary – brak istotnych zmian.

W Polsce sytuacja także się polepsza. Tak przynajmniej stwierdziła większość z blisko 2 tysięcy osób z naszego kraju, które wypełniły kwestionariusz. W ogólnym rankingu Polska znalazła się na miejscu 51., tuż za Słowacją oraz Węgrami. Przy czym według ankietowanych sytuacja w ciągu ostatniego roku mocno się pogorszyła:

.PlanetRomeo/mat. pr..

O wyraźnych zmianach na gorsze informowali także uczestnicy pochodzący z Turcji, Rosji czy Egiptu, a także krajów wschodniej i środkowej Afryki.

Sytuacja odczuwalnie polepszyła się za to w większości krajów zachodnich (najbardziej na małej Malcie) i latynoskich (oprócz Urugwaju w także zmieniających swoje prawo Argentynie czy Chile). Ale także w Wietnamie, Chorwacji i – w nieco mniejszym stopniu – w Chinach.

To jednak nie wszystko, o co pytali autorzy raportu. Sprawdzili także, komu w swoim otoczeniu geje najczęściej przyznają się do swojej orientacji. Głosy podzielili według tego, czy pochodzą z krajów przyjaznych czy wrogich homoseksualistom:

.PlanetRomeo/mat. pr..

powiększ obrazek

Tylko względem przyjaciół geje mogą sobie pozwolić na szczerość niezależnie od miejsca zamieszkania. Wobec rodziców czy rodzeństwa – już tylko tam, gdzie akceptuje ich całe społeczeństwo. W państwach, które znalazły się na końcu rankingu, członkowie rodziny okazują się wręcz ostatnimi, którym ankietowani odważyliby się przyznać do swojej orientacji. Prędzej powiedzą o niej kolegom z pracy, uczelni czy szkoły.

Połowa ankietowanych zadeklarowała umiarkowaną akceptację swojej orientacji, a pełną – co trzeci z ankietowanych. Oceny te dramatycznie różniły się oczywiście w zależności od tego, czy głosy pochodziły z krajów umieszczonych na szczycie, czy na końcu tabeli.

Aż 64 proc. ankietowanych za ważny w kontekście ich orientacji seksualnej uznało internet: czaty czy dedykowane im portale randkowe. Przy czym w krajach najbardziej niesprzyjających gejom odpowiedzi takiej udzieliło aż 76 proc. osób. Organizatorzy akcji okazują się więc mieć rację, gdy podkreślają znaczenie sieci dla społeczności homoseksualistów.

Cały ranking oraz odpowiedzi, jakich uczestnicy udzielili na inne pytania, można znaleźć na specjalnej stronie poświęconej raportowi.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną