Ludzie i style

Sztuka spadania

Dean Potter: tragiczny koniec mistrza sportów ekstremalnych

Szwajcarskie Alpy 2009 r. – Dean Potter ubrany w wingsuit bije rekord długości skoku spadochronowego (po dwóch latach znów pobił własny rekord). Szwajcarskie Alpy 2009 r. – Dean Potter ubrany w wingsuit bije rekord długości skoku spadochronowego (po dwóch latach znów pobił własny rekord). Corey Rich / BEW
Dean Potter był nie tylko legendą wspinaczki, ale też magikiem, który przekraczał granice tego, co w sportach ekstremalnych możliwe. Przy okazji przekraczając jednak swój limit szczęścia.
Przejście po linie nad jednym z kanionów w stanie Utah (USA).Aurora Photos/Alamy/BEW Przejście po linie nad jednym z kanionów w stanie Utah (USA).

Od dziecka śniło mu się spadanie. Mógł być to wynik nieszczęśliwego wypadku, którego doznał jako 5-latek w Izraelu, gdzie rodzina przeniosła się na czas misji ojca, oficera wojsk ONZ. Mieszkali w kamiennym domu otoczonym przez migdałowce. Malec, wspinając się na dach po migdały, upadł i uderzył głową o patio. Przechodzące Beduinki otoczyły go, śpiewając mistyczne pieśni i sypiąc sól na zaznaczone krwią miejsce upadku, odpędzały z niego złe duchy.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Ludzie i style; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka spadania"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021