Ludzie i style

Młodzi, czarni i wściekli

Compton: kolebka hip-hopu

Kadr z filmu „Straight Outta Compton”. Kadr z filmu „Straight Outta Compton”. Universal Pictures
Ten film podbił Amerykę, a teraz trafi do polskich kin. Historia jednej grupy z kalifornijskiego Compton pozwala zrozumieć dzisiejszy fenomen hip-hopu – z jego językiem, stylem i przekazem.
Raperzy z N.W.A i Fab 5 Freddy w Kalifornii ćwierć wieku wcześniej.Jeff Kravitz/Getty Images Raperzy z N.W.A i Fab 5 Freddy w Kalifornii ćwierć wieku wcześniej.

„Czy ja wyglądam jak jakiś pieprzony wzór do naśladowania?” – rapował Ice Cube w utworze „Gangsta Gangsta” z debiutanckiej płyty N.W.A „Straight Outta Compton”, której nazwa posłużyła za tytuł filmu. Nie wyglądał. Ubrany w czarną koszulkę, czapkę z daszkiem i wojskowe spodnie khaki, pozował do zdjęć z pistoletem w ręku i wiecznym grymasem niezadowolenia na twarzy. Jedynym humorystycznym akcentem w jego wyglądzie mogła być popularna w latach 80.

Polityka 36.2015 (3025) z dnia 01.09.2015; Ludzie i style; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Młodzi, czarni i wściekli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Small talk zaczął być źródłem stresu

Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.

Katarzyna Kazimierowska
07.07.2020