Po czym poznać, że masz wyjątkowo dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną
Wokół terminu narosło wiele mitów. Nieprawdą jest na przykład, że inteligencję emocjonalną posiadają tylko artyści. Mamy ją wszyscy, ale różnie rozwiniętą. Można to jakoś poprawić?
.
Tumblr

.

Można odnosić pasmo sukcesów, wieść umiarkowanie satysfakcjonujące życie i być perfekcjonistą – ale nie to świadczy o ponadprzeciętnej inteligencji emocjonalnej. Tzw. miękkich kompetencji oczekują od swoich przyszłych pracowników ich potencjalni pracodawcy. Przydają się także w życiu – w związku, w relacjach z ludźmi i ze sobą samym.

Inteligencja emocjonalna (EQ) to zdolność rozumienia stanów emocjonalnych – zarówno własnych, jak i innych osób. Kompetencje te uzupełniają się z tzw. inteligencją racjonalną (zbiór zdolności intelektualnych, abstrakcyjnych i analitycznych, mierzonych za pomocą popularnego wskaźnika IQ).

Po przeanalizowaniu milionów testów TalentSmart przeprowadzonych wśród czytelników w USA opracowano zbiór zachowań, które mogą świadczyć o tym, że zaliczamy się do ludzi z wysokim ilorazem EQ. Oto one:

1. Jesteś ciekaw ludzi

Nieważne, czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem, dobrze rozumiana ciekawość otaczających nas ludzi pomaga w rozumieniu emocji. Czym bardziej rozumiemy emocje innych ludzi, tym bardziej jesteśmy skłonni im pomagać. Jeżeli więcej pomagamy, wzrasta poziom naszej empatii, a to z kolei rozwija naszą inteligencję emocjonalną.

2. Posługujesz się silnie emocjonalnym słownictwem

Nie chodzi tu o słowa wypowiadane w sytuacjach stresowych, a raczej o zdolność opisywania swoich emocji za pomocą odpowiedniego, specyficznego słownictwa. Kiedy mamy nie najlepszy dzień, możemy powiedzieć, że czujemy się źle. Możemy jednak opisać siebie jako sfrustrowanych, niespokojnych czy rozdrażnionych. Właśnie umiejętność dokładnego opisu emocji i nastrojów pozwala uniknąć nieracjonalnych wyborów podejmowanych często pod wpływem negatywnych emocji.

3. Masz świadomość swoich słabych i mocnych stron

Ludzie o wyższym EQ mają świadomość swoich ograniczeń i słabych stron. Wiedzą także, w czym są dobrzy i jak mogą swoje zalety wykorzystać, aby odnieść sukces.

4. Akceptujesz zmiany

Inteligentni emocjonalnie ludzie są elastyczni i akceptują zmiany zachodzące w ich życiu i otoczeniu. Strach przed zmianami jest paraliżujący i blokuje nasz rozwój. Akceptacja nieuchronności zmian i planowanie dalszych działań znacznie ułatwia życie i sukces – zarówno zawodowy, jak i osobisty.

5. Nie obrażasz się

Jak wynika z ankiet, ważny jest także dystans do siebie. Otwartość i pewność siebie sprawiają, że mamy „grubszą skórę”, nie zwracamy uwagi na żarty i docinki oraz potrafimy rozdzielić humor od nieprzychylnych i niechętnych wypowiedzi.

6. Jesteś asertywny/a

O asertywności mówi się głównie w kontekście uzależnień i relacji seksualnych, jednak jest ona potrzebna także w przypadku pracy i życia osobistego. Umiejętność powiedzenia „nie” to oznaka samokontroli i umiejętności panowania nad swoim życiem przy jednoczesnym odrzuceniu poczucia winy, niespełnionego obowiązku czy źle rozumianej lojalności wobec rodziny czy współpracowników.

7. Umiesz ocenić charakter

Wiąże się to ściśle z ciekawością ludzi i obserwacją swojego otoczenia. Częste kontakty z ludźmi oraz próba zrozumienia ich motywacji i działań pozwala być „ekspertem” od charakterów i emocji, a to z pewnością jeszcze bardziej zbliży nas do ludzi i pozwoli w pełni korzystać z emocjonalnych kompetencji.

8. Nie rozpamiętujesz błędów

Oczywiście nie można pominąć analizy swoich błędów, aby nie popełnić ich w przyszłości (najlepiej uczyć się na czyichś błędach), jednak nie warto ich rozpamiętywać, ponieważ to blokuje i paraliżuje nasze działania i wywołuje strach przed popełnieniem błędu.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną