22 rzeczy, które wypada zmienić tuż przed trzydziestką
Jak dobrze być młodym! Więcej spraw uchodzi na sucho, można się wyszaleć. Przychodzi jednak moment, że dotychczasowe przyzwyczajenia trzeba zmienić.
Greek Food - Ta Mystika/StockSnap.io

.
Tumblr

.

Młodość. Wieczna młodość. Kult młodości i lekkiego podejścia do życia wylewa się z telewizji, ulicznych billboardów oraz, naturalnie, z internetu. Mawia się, że młodość musi się wyszumieć. Błędy się wybacza – bo jest czas, żeby je naprawić.

Przychodzi jednak czas, kiedy kończy się ta sielanka i wszyscy dookoła zmieniają podejście. Słyszy się: odpowiedzialność, ustatkowanie, zaradność, powaga. Za granicę tej zmiany przyjmuje się zwyczajowo 30. rok życia. U różnych ludzi różnie bywa – ale zwykle po przekroczeniu trzydziestki nachodzą nas ogólniejsze refleksje o przeszłości, swoich osiągnięciach i planach na przyszłość. To naturalne – choć często wymuszane przez otoczenie.

Oto 22 rzeczy, które wypada zmienić, żeby stać się poważnym i ustatkowanym 30-latkiem. Oczywiście pod warunkiem, że właśnie takim 30-latkiem chce się być (i o ile pewnych nawyków nie wykształciło się w sobie już wcześniej).

1. Szukanie zgody i kompromisu. Wieczne kłótnie i udowadnianie, że zawsze ma się rację, nic dobrego nie przyniosą. Zarówno w pracy, jak i w domu.

2. Ograniczanie alkoholu. Zdrowie już nie to, a i czasu na pokonywanie syndromu dnia następnego – brak. Nie wspominając o groźniejszych następstwach.

3. Przesypianie całego weekendu. Jeszcze niedawno siły i chęci pozwalały imprezować bez przerwy i w dodatku załatwić kilka ważnych spraw. Teraz, po tygodniu pracy, przespanie całego weekendu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Niestety, nie zawsze można sobie na to pozwolić...

4. Spłacanie wszystkich długów. Szczególnie tych na karcie kredytowej. Odsetki mogą zrujnować nasz budżet.

5. Pojawianie się dziwnych ludzi dookoła – niektóre mosty wypada jednak spalić. Fałszywych przyjaciół, znajomych, których znamy nie wiadomo skąd. Większość jest przy nas w nadziei na rychłe korzyści. A nam bardzo często brak determinacji, żeby powiedzieć im: do widzenia.

6. Zaprzestanie brania pieniędzy od rodziców. Niby to oczywiste, ale śródziemnomorski wzorzec „bamboccioni” niebezpiecznie zmienia swe oblicze. Z mieszkania z rodzicami przeradza się także w uzależnienie ekonomiczne.

7. Umiar na zakupach. Co prawda z wiekiem powinniśmy zarabiać coraz więcej, ale wraz z nim pojawiają się inne wydatki. Już nie kupimy każdego nowego gadżetu.

8. Rzucanie palenia – palenie nie jest chwalebne na żadnym etapie życia. Pamiętajmy, że im dłużej będziemy w nałogu, tym trudniej jest go rzucić.

9. Koniec ogłaszania imprez na Facebooku. Już nie wypada!

10. Regularny trening, przejawy troski o siebie i swoje ciało. Odkładanie z dnia na dzień i brak systematyczności nie pomaga w utrzymaniu formy i zdrowia. W dodatku po przerwie coraz ciężej wrócić do treningów.

11. Zdrowe jedzenie. Koniec z fast foodowymi sieciówkami i ulicznymi budkami. Kolejny hamburger czy kebab niebezpiecznie przybliża do kłopotów ze zdrowiem. I wyglądem.

12. Dbanie o cerę. A tak niedawno skończyły się problemy z trądzikiem. Tym razem chodzi o pojawiające się zmarszczki.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj