20 nawyków, które pomogą nam... zmądrzeć
Każdy chce być mądrzejszy, wiedzieć więcej i być na bieżąco. Rzeczywistość jest jednak bardzo wymagająca. Co więc robić, żeby zmądrzeć?
.
Olli Henze/Flickr CC by 2.0

.

W POLITYCE przytaczaliśmy niedawno mało optymistyczne dane: otóż jesteśmy wtórnymi analfabetami. Wierzymy w przesądy, nie znamy ważniejszych dat w historii naszego kraju, nie do końca wiemy, kto napisał polski hymn, nie umiemy rozwinąć skrótu PRL. Poziom naszej wiedzy ogólnej jest na poziomie, eufemistycznie mówiąc, zawstydzającym. A jednocześnie zanika w nas pasja uczenia się, zdobywania nowej wiedzy.

Czy da się ten stan rzeczy zmienić, poprawić? Dużą popularnością cieszy się termin „samorozwój”. Bo jeśli państwo (choćby na poziomie szkolnictwa) nie dokłada starań, żeby jego obywatele mieli ciekawość świata, to może warto popracować nad sobą samodzielnie? Powiada się, że wystarczy wyrobić w sobie szereg nawyków, które w efekcie zdyscyplinują nas i uczynią nieco mądrzejszymi.

Wtem! Oto 20 czynności, które warto wprowadzić do codziennego życia:

1. Przeczytaj gazetę

Może to być gazeta codzienna, tygodnik lub jakikolwiek inny magazyn. Czytanie o bieżących wydarzeniach uczy wyrabiania własnych poglądów, logicznego myślenia i umiejętności łączenia faktów w ciąg przyczynowo-skutkowy. Dostarcza też tematów do dyskusji z innymi ludźmi. Ważne, by nauczyć się czytać krytycznie, refleksyjnie, zadawać tekstom pytania i na własną rękę poszukiwać odpowiedzi, nie zdając się wyłącznie na autorów. Sam nawyk codziennej lektury otwiera głowę na świat – i nieco podwyższy nasze czytelnicze statystyki.

2. Wymyśl rozwiązania 10 problemów

Może to być pomysł na rozwiązanie problemu głodu na świecie czy usprawnienie systemu podatkowego. Na scenariusz filmowy albo urządzenie mieszkania. Od sprawy, której poświęcimy uwagę, istotniejsze jest samo ćwiczenie – które usprawni wyobraźnię i zmusi nas do wysiłku (choćby tylko umysłowego – na dobry początek). Nie musimy stawać od razu za kamerą, wystarczy, że nieco przemeblujemy nasz pokój. To dużo produktywniejsze niż śledzenie portali społecznościowych.

3. Przeczytaj rozdział książki science-fiction i literatury faktu

Jeżdżąc komunikacją miejską, można zauważyć, że moda na wykorzystanie każdej wolnej chwili na czytanie zatacza coraz szersze kręgi. I dobrze, bo czytanie rozwija pod każdym względem. Przy tej okazji warto zarezerwować czas na książki science-fiction i literaturę faktu, przez niektórych odrzucane dla zasady. Te pierwsze wprowadzają do naszego myślenia nowe znaki i perspektywy, te drugie poruszają nieznane tematy i kształtują nowe obszary zainteresowań, otwierają oczy na inne rzeczywistości, obyczaje, regiony świata. Wszak nie jesteśmy sami na świecie (a może i we Wszechświecie?).

4. Subskrybuj ciekawe kanały

Nie chodzi o programy ze zwierzętami w roli głównych bohaterów, ale takie, z których można się czegoś sensownego dowiedzieć. Równie dobrze możemy też zacząć obserwować ciekawe osoby (na Twitterze czy Facebooku) albo zapisać się do newslettera jakiejś instytucji czy strony. Dzięki temu niemal zawsze będziemy na bieżąco.

5. Zamiast oglądać telewizję – oglądaj filmy edukacyjne i dokumentalne

W internecie można znaleźć naprawdę dużo tego typu programów. Oglądanie treści wideo jest lepiej przyswajalne, a odpowiednia, ambitna tematyka może przynieść sporo korzyści. Mówi się, że tradycyjna ramówka telewizyjna traci na popularności – ale przed telewizorami wciąż spędzamy sporo czasu, zdając się na czyjś wybór i nie zawsze warte naszego czasu programy. Czasem lepiej poszukać na własną rękę – a jest w czym wybierać.

6. Zrób dwie listy zadań „do wykonania”

Chodzi o cele, które możemy zrealizować w krótkim i długim okresie. Na tę pierwszą listę możemy wpisać na przykład cele zawodowe. Choćby takie: nauczę się nowej techniki albo zapoznam się z najnowszym raportem na jakiś temat. Na drugą listę niech trafią czynności wymagające więcej czasu, np. nauka języka obcego. Najważniejsze żeby określić dokładną perspektywę czasową. To motywuje.

7. Zrób listę „Zrobione”

Na koniec każdego dnia warto przygotować listę rzeczy i planów, z którymi się uporaliśmy. To poprawia humor i pokazuje, że da się zrealizować swoje zamiary. Dlaczego jutro miałoby się nie udać?

8. Pozbądź się złych przyzwyczajeń

Oglądanie zabawnych filmów w internecie albo bezcelowe chodzenie po galerii handlowej nie przynosi zazwyczaj nic pożytecznego. Świadomość, ile czasu marnujemy na bezsensowne przyzwyczajenia, pozwoli lepiej go zagospodarować. Z pożytkiem dla nas i często również dla naszych bliskich.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj