Ludzie i style

Żywe złoto

Złoty Śląsk, czyli jak z kopalni stworzyć produkt turystyczny

Starą poniemiecką kopalnię zamknięto w 1961 r. Działała ponad tysiąc lat. Polacy stwierdzili, że jest nierentowna. Starą poniemiecką kopalnię zamknięto w 1961 r. Działała ponad tysiąc lat. Polacy stwierdzili, że jest nierentowna. Gerard / Reporter
To złoty rok turystyki na Dolnym Śląsku. Najpierw był szum wokół złotego pociągu. Teraz najlepszym produktem turystycznym regionu została kopalnia złota w – nomen omen – Złotym Stoku.
Elżbieta Szumska z córką Małgorzatą przed pensjonatem Złoty JarBartek Dobroch/Polityka Elżbieta Szumska z córką Małgorzatą przed pensjonatem Złoty Jar

Mówi, że to dziwnie brzmi, ale za kopalnię złota zabrała się z biedy. Elżbieta Szumska z mężem prowadzili gospodarstwo rolne. W Laskach, wiosce położonej 10 km od Złotego Stoku. Prawie jak w raju: chata za wsią, strumyk, las niedaleko i trójka dzieci. Ale pieniądze tylko z tego, co się sprzeda. Za zboże, świnie, mleko. Musiała szukać pracy, która dawałaby regularne dochody. Znalazła w Ząbkowicach Śląskich. W sklepie odzieżowym przez trzy lata sprzedawała garnitury.

Polityka 47.2015 (3036) z dnia 17.11.2015; Ludzie i style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Żywe złoto"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022