Internauci kpią z Państwa Islamskiego – z pomocą Photoshopa
„A gdyby tak wyretuszować zdjęcia bojowników z szeregów ISIS?” – zaproponował jeden z internautów. I szybko znalazł naśladowców.
.
4chan/Archiwum prywatne

.

Na pomysł, żeby w miejscu twarzy bojowników tzw. Państwa Islamskiego umieścić zdjęcia kaczek (sic!), wpadł jeden z użytkowników serwisu 4chan, słynącego z absurdalnego niekiedy poczucia humoru. Strona obchodziła niedawno swoje dziesięciolecie, ale szatą graficzną nawiązuje, jak się wydaje, do samych początków szeroko dostępnego internetu. A przy tym właśnie na materiałach ilustracyjnych się opiera – użytkownicy serwisu przerabiają zdjęcia celebrytów i zjawisk społecznych tak, by nadać im nowe znaczenia i je obśmiać. Czasem szyderczo i budząc kontrowersje. W myśl zasady: nie dajmy się zwariować.

Tym razem jeden z użytkowników rzucił hasło: „A może by tak wyretuszować zdjęcia bojowników Państwa Islamskiego i w miejsce ich twarzy wstawić kacze głowy?”. Szybko znalazł naśladowców. A chodziło o to, żeby oprotestować propagandę uprawianą przez ISIS.

Wyretuszowanie zdjęć pobranych z nagrań tzw. Państwa Islamskiego, podczas których ci wykładają swoją ideologię i dokonują egzekucji, może osiągnąć taki efekt, jaki osiągnęli niedawno Belgowie – poproszeni przez rząd o ograniczenie aktywności w internecie (bo tymi kanałami, jak sądzą władze, terroryści się porozumiewają), postąpili wręcz odwrotnie. Zalali internet zdjęciami własnych kotów, tworząc szum informacyjny. „Gdy tweetują tysiące, może miliony, kanał – a raczej nasza zdolność jego śledzenia – się zatyka. To tylko najprostszy z mechanizmów, których jest pewnie więcej, choćby najróżniejsze procesy wiralne” – wyjaśniał na swoim blogu Alek Tarkowski.

Użytkownicy 4chan nie tworzą tak dużej społeczności, ale dali się ponieść fantazji (zdjęcia niżej). Nawet tekst na fladze ISIS został zmodyfikowany („duck, duck, duck, duck...” – głosi po przeróbce). Trudno powiedzieć, skąd pomysł, żeby wykorzystać akurat motyw kaczki. Był prawdopodobnie tak samo przypadkowy jak wspomniane koty – bo chodzi o to, żeby wprowadzić chaos i powstrzymać propagandę. „Przezabawne, ale przerażające” – piszą komentatorzy. Oceńcie sami:

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Polityka

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

.
4chan/Archiwum prywatne

.

Czytaj także:
– 10 mitów na temat tzw. Państwa Islamskiego

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną