Ludzie i style

Obrona piłki

Obrona piłki. Euro 2016 pod specjalnym nadzorem

Część artystyczna towarzysząca ceremonii losowania grup finałów Euro 2016 w Paryżu. Część artystyczna towarzysząca ceremonii losowania grup finałów Euro 2016 w Paryżu. Bartłomiej Zborowski / PAP
Po zamachach w Paryżu piłkarskie mistrzostwa Europy będą imprezą pod specjalnym nadzorem. Polska po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie jedzie na turniej w roli zespołu do bicia.
Maskotka Euro 2016Anadolu Agency/Getty Images Maskotka Euro 2016

To będzie święto podszyte strachem. Listopadowe zamachy w Paryżu uświadomiły, do czego zdolni są ekstremiści związani z Państwem Islamskim, a piłkarskie mistrzostwa Europy to z punktu widzenia terrorystów świetna okazja do siania zamętu. Gospodarze starają się uspokajać – szef komitetu organizacyjnego Euro Jacques Lambert w reakcji na zamachy oświadczył, że odwołanie albo przeniesienie turnieju nie wchodzą w grę, bo strach siany przez islamistów nie może burzyć stylu życia zachodniej cywilizacji, z wpisaną w niego rozrywką i uczestnictwem w sportowych emocjach. Ale przedstawiciele lokalnych władz już nie byli tacy pryncypialni. Podnosili wątpliwości – czy duma i prestiż, związane z organizacją turnieju, mają jakiekolwiek znaczenie w obliczu narażania kibiców na niebezpieczeństwo? I czy wobec deklaracji prezydenta François Hollande’a o Francji będącej w stanie wojny można przejść obojętnie? Zamknąć oczy i udawać, że groza nie czai się za rogiem?

Tadeusz Fogiel, mieszkający w Paryżu dziennikarz i menedżer piłkarski, mówi jednak, że teraz, półtora miesiąca po zamachach, zwątpienie ustąpiło wierze, że miejscowe służby bezpieczeństwa staną na wysokości zadania. – Władze na każdym kroku zapewniają, że zrobią wszystko, aby kibice mogli się czuć bezpieczni. Wcześniej odbędzie się Puchar Sześciu Narodów w rugby, jak co roku na przełomie maja i czerwca kolejna edycja tenisowego French Open, więc służby będą miały możliwość przetestowania dodatkowych środków bezpieczeństwa – mówi Fogiel.

Jego zdaniem można być spokojnym o bezpieczeństwo na stadionach. Podczas tragicznego wieczoru 13 listopada ochrona udaremniła przecież przedostanie się obwieszonych ładunkami wybuchowymi terrorystów na trybuny Stade de France, gdzie gospodarze towarzysko grali z Niemcami.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Ludzie i Style; s. 150
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrona piłki"
Reklama