Ludzie i style

Nowa odsłona Barbie – krągłe kształty, pełniejsza figura, większa różnorodność

. . mat. pr.
Kultowa Barbie nabiera kształtów. Według niektórych – o 10 lat za późno.

Firma Mattel wreszcie wysłuchała próśb tych, którzy twierdzili, że sylwetka Barbie jest nierealna i nijak się ma do figury przeciętnej kobiety. Firma zdecydowała się wprowadzić na rynek trzy nowe modele lalek: Barbie niskiej, bardzo wysokiej i nieco zaokrąglonej. Do wyboru różne odcienie skóry, kolor oczu i fryzury.

Za zmianami stoi Evelyn Mazzocco, starająca się od 2014 r. odświeżyć wizerunek firmy, która w ostatnich latach notowała duże straty w sprzedaży (w latach 2012–2014 aż o 20 proc.). Miejsce lidera na rynku zabawkarskim zajęło duńskie LEGO. Od 2015 r. Barbie ma zatem więcej kolorów skóry i fryzur po to, by pozostać istotną także dla dziewczynek, które nie wyglądają jak tradycyjna Barbie i wybierają inne zabawki.

Część ekspertów wątpi, by te kosmetyczne – ich zdaniem – zmiany mogły przywrócić popularność 57-letniej Barbie.

Rynek zabawek dla dzieci przechodzi obecnie duże zmiany. Chodzi głównie o wyeliminowanie rozróżnienia ze względu na płeć. Disney Store oznaczył np. ostatnio wszystkie kostiumy na Halloween jako przeznaczone „dla dzieci”, bez wskazania na jedną płeć. Podobne rozwiązania wprowadził też Amazon.

Zmianę Barbie odnotował też magazyn „Time”. Barbie z okładki pyta: „Czy możemy teraz już przestać gadać o moim ciele?”. Możemy?

Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną