Ludzie i style

Polska lekarka zwolniona z pracy za klauzulę sumienia. Norwegia jej nie uznaje

Flickr CC by 2.0
Ta precedensowa sprawa trafi wkrótce do sądu.

Katarzyna Jachimowicz, polska lekarka pracująca w gminie Sauherad, została wyrzucona z pracy z powodu odmawiania swoim pacjentkom zakładania spirali (to jedna z metod antykoncepcyjnych) i kierowania ich na zabiegi przerywania ciąży.

Jachimowicz pracowała w Norwegii od 2010 roku jako lekarz rodzinny. W Sauherad zaś od 2011 roku. Przy podpisywaniu kontraktu zastrzega sobie prawo do stosowania klauzuli sumienia w sytuacjach, które będą niezgodne z jej etyką i przekonaniami. Wedle jej relacji kierownictwo gminy ustnie wyraziło zgodę na zgłoszone zastrzeżenie, choć nie zostało to nigdy zaprotokołowane.

Polka kierowała pacjentki, które chciały założyć spiralę lub uzyskać skierowanie na aborcję, do innych lekarzy. Jednak w 2014 r. w Norwegii wydano zarządzenie zakazujące lekarzom powoływania się na klauzulę sumienia. Lekarkę skierowano na roczny urlop, a w grudniu 2015 r. dostała wypowiedzenie, którego powodem była odmowa wykonywania obowiązków lekarza rodzinnego.

Przepisy mówią, że wszystkim należy się pomoc lekarska. Gmina ma obowiązek oddania do dyspozycji swoich mieszkańców usługi z zakresu służby zdrowia” – tłumaczył w rozmowie z telewizją NRK Frode Lauareid, adwokat reprezentujący gminę.

Jachimowicz wsparł Norweski Związek Lekarzy Chrześcijańskich, który zorganizował zbiórkę na prawnika dla Polki. Wytoczenie sprawy za nieprawne wypowiedzenie może kosztować ok. 200–400 tys. koron (ok. 95–190 tys. zł), jeśli Polka przegra sprawę w sądzie pierwszej instancji. Ta tymczasem zapowiada, że jest gotowa doprowadzić sprawę nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Przypadek Jachimowicz to pierwsza tego typu sprawa w Norwegii. Nigdy wcześniej nie zwolniono tam żadnego lekarza, który powoływałby się na klauzulę sumienia, odmawiając udzielenia pomocy medycznej swoim pacjentom.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną