Marian Turski spełnił swoje marzenie: Dyrygował orkiestrą! [WIDEO]
Marian Turski skończył niedawno 90 lat. Postanowiliśmy spełnić przy tej okazji jego dawne marzenie.
Polityka

26 czerwca Marian Turski skończył 90 lat! Funkcję szefa działu historycznego POLITYKI pełni niemal od początku istnienia naszego pisma, czyli od prawie sześciu dekad. W zeszły piątek, 24 czerwca, świętowaliśmy jego urodziny – z rozmachem, bo trudno sobie wyobrazić inny scenariusz. Trudno byłoby też pomieścić wszystkich gości w naszej redakcji, tak jak wstępnie (i dość naiwnie) zakładaliśmy. Uroczystość przeniosła się więc do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z salą widowiskową dla 500 osób. Barwną relację z tego wydarzenia zdaje w POLITYCE Sławomir Mizerski.

Przy okazji jubileuszu postanowiliśmy spełnić skryte marzenie Mariana Turskiego. Kiedy publicysta pełnił funkcję redaktora naczelnego „Sztandaru Młodych”, zorganizował w 1957 r. akcję dla czytelników – nakłaniał ich, żeby napisali do redakcji, co im się marzy, a ta postara się te marzenia spełnić. Żaden z czytelników – co Mariana zasmucało – nie zamarzył o dyrygowaniu orkiestrą. Sam marzył o tym od dawna.

Spełniło się. Marian Turski miał przyjemność dyrygować orkiestrą Sinfonia Varsovia. Towarzyszy mu z dystansu dyrygentka Ewa Strusińska, która zechciała na chwilę – dla Mariana – odstąpić od partytury. Marian nie zrobił z niej jednak szczególnego użytku. Posłuchajcie:

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną