Ludzie i style

Marian Turski spełnił swoje marzenie: Dyrygował orkiestrą! [WIDEO]

Polityka
Marian Turski skończył niedawno 90 lat. Postanowiliśmy spełnić przy tej okazji jego dawne marzenie.

26 czerwca Marian Turski skończył 90 lat! Funkcję szefa działu historycznego POLITYKI pełni niemal od początku istnienia naszego pisma, czyli od prawie sześciu dekad. W zeszły piątek, 24 czerwca, świętowaliśmy jego urodziny – z rozmachem, bo trudno sobie wyobrazić inny scenariusz. Trudno byłoby też pomieścić wszystkich gości w naszej redakcji, tak jak wstępnie (i dość naiwnie) zakładaliśmy. Uroczystość przeniosła się więc do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z salą widowiskową dla 500 osób. Barwną relację z tego wydarzenia zdaje w POLITYCE Sławomir Mizerski.

Przy okazji jubileuszu postanowiliśmy spełnić skryte marzenie Mariana Turskiego. Kiedy publicysta pełnił funkcję redaktora naczelnego „Sztandaru Młodych”, zorganizował w 1957 r. akcję dla czytelników – nakłaniał ich, żeby napisali do redakcji, co im się marzy, a ta postara się te marzenia spełnić. Żaden z czytelników – co Mariana zasmucało – nie zamarzył o dyrygowaniu orkiestrą. Sam marzył o tym od dawna.

Spełniło się. Marian Turski miał przyjemność dyrygować orkiestrą Sinfonia Varsovia. Towarzyszy mu z dystansu dyrygentka Ewa Strusińska, która zechciała na chwilę – dla Mariana – odstąpić od partytury. Marian nie zrobił z niej jednak szczególnego użytku. Posłuchajcie:

Reklama

Czytaj także

Historia

Wielki Głód, straszna śmierć. To miało być „miażdżące uderzenie” Moskwy w Ukraińców

Wielki głód lat 1932–33 dotknął mieszkańców Ukrainy, Kazachstanu, Kubania, Powołża. W Ukrainie terror głodem miał charakter ludobójstwa, którego celem dla Moskwy – wraz z eksterminacją elity intelektualnej – było „miażdżące uderzenie” w Ukraińców i ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej.

Edwin Bendyk
10.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną