Ludzie i style

Jak rodzeństwo wpływa na nasze zdrowie? Na minimum pięć sposobów

. . Flickr CC by 2.0
Rodzeństwo, jak dowodzą badania, wpływa na to, w jaki sposób kształtuje się nasze ciało i umysł.
.Flickr CC by 2.0 .
.Flickr CC by 2.0 .

Niezależnie od tego, czy jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi, czy nie możemy spędzić ze sobą godziny bez kłótni, nie ma wątpliwości, że z naszym rodzeństwem łączy nas wyjątkowa więź na całe życie. Podobno do 11. roku życia spędzamy ze swoimi braćmi i siostrami ponad jedną trzecią swojego czasu, więc nic dziwnego, że ich obecność wpływa na kształtowanie dorosłego, którym się stajemy z biegiem czasu.

Udowadniamy to na pięciu przykładach:

1. Rodzeństwo ma wpływ na to, ile ważysz.

Przeprowadzone dwa lata temu w Sanford School of Public Policy at Duke University badanie potwierdziło, że w rodzinach, w których starsze dziecko ma problem z otyłością, istnieje pięciokrotnie wyższe prawdopodobieństwo, że ten sam kłopot będzie dotyczył również młodszego potomka (niezależnie od tego, czy rodzice są otyli). Naukowcy uzasadniają to tak: najmłodsi w rodzinie mają tendencję do naśladowania, kopiowania starszego rodzeństwa, w tym do powielania ich nawyków jedzeniowych.

2. Rodzeństwo wpływa na Twój charakter.

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że kolejność urodzenia ma wpływ na nasz charakter, ale ten pogląd nie ma naukowe podstawy. Udowodniona jest natomiast teoria deidentyfikacji do której dochodzi, kiedy dwoje rodzeństwa (zwykle w przybliżonym wieku) świadomie lub nieświadomie tworzy oddzielne tożsamości dla siebie. Przykładowo: kiedy jedno z dzieci ma duże osiągnięcia w sporcie, drugie zaczyna koncentrować się na nauce. Lub: jeśli jedno z twoich dzieci jest nieśmiałe i małomówne, istnieje prawdopodobieństwo, że drugie będzie bardzo towarzyskie.

Proces deidentyfikacji zachodzi częściej w rodzinach z dwójką dzieci. W większych rodzinach natomiast dochodzi do niego częściej między rodzeństwem tej samej płci niż różnej.

3. Rodzeństwo może uratować twoje małżeństwo.

Dorastanie w wielodzietnej rodzinie wpływa na nasze późniejsze, osobiste wybory. W 2013 roku dowiedli tego naukowcy z Ohio State University, którzy przez 40 lat przyglądali się grupie 57 tys. Amerykanów. Odkryli, że z każdym kolejnym bratem albo siostrą, którzy pojawiają się w rodzinie, o 2 proc. maleje prawdopodobieństwo rozwodu jednego z nich.

A im większe mamy rodzeństwo, tym większa szansa na trwałe, długoletnie małżeństwo. Donna Bobbitt-Zeher, jedna z autorek badania, tłumaczy tę zależność w następujący sposób: „im większe rodzeństwo, tym więcej doświadczeń z innymi ludźmi, a tym samym empatii i wiedzy w rozwiązywaniu konfliktów z nimi”.

4. Rodzeństwo może wywołać u Ciebie depresję...

W badaniu opublikowanym w „Am J Psychiatry” udowodniono, że u rodzeństwa, które w dzieciństwie wciąż się spierało, częściej występują stany depresyjne. Naukowcy obserwowali te zjawiska u 229 osób na przestrzeni 30 lat ich życia. To stres wywołany nieproduktywnym rozwiązywaniem konfliktów rodzinnych przyczynia się do zaburzeń depresyjnych.

5. ... lub zwiększyć zadowolenie z życia.

Nie jest zaskoczeniem, że cieple, wolne od konfliktów relacje z rodzeństwem są bazą dla dobrych relacji z innymi ludźmi na całe życie. A dodatkowo gwarantują wyższy poziom samooceny, niższy poziom samotności oraz przejście przez trudne, życiowe momenty, jak choroba czy śmierć rodziców. Wpływają też na ogólny poziom zadowolenia z życia.

Przeczytaj także:
Czy warto fundować dzieciom rodzeństwo?

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama