Ludzie i style

Weganie żyją dłużej niż mięsożercy – potwierdzili to amerykańscy naukowcy

Badania na nowo rozpalają dyskusję o korzyściach wynikających z diety roślinnej.
Flickr CC by 2.0Weganie żyją dłużej

Badanie, które na nowo rozpala dyskusję o korzyściach z coraz bardziej popularnej diety roślinnej (i jej wyższości nad dietą mięsną), zostało opublikowane w „JAMA Internal Medicine Journal”. Jego autorzy pracujący na co dzień w Massachusetts General Hospital przeanalizowali dane ponad 131 tys. osób na przestrzeni 30 lat.

Rezygnacja z mięsa wybawieniem dla chorych

Amerykanie doszli do wniosku, że zwiększenie w naszej diecie o 3 proc. udziału białka roślinnego zmniejsza o 10 proc. prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Jednocześnie zwiększona konsumpcja mięsa o 10 proc. powoduje wzrost prawdopodobieństwa występowania chorób serca i cukrzycy.

Samo zastąpienie jajek białkiem roślinnym (w postaci soczewicy, roślin strączkowych, orzechów) zmniejsza ryzyko śmierci o 19 proc., a czerwonego mięsa o 12 proc. Dla zmagających się z chorobami układu krążenia, serca, cukrzycą lub podwyższonym cholesterolem, otyłych i palących dieta wegańska może okazać się wybawieniem.

Czytaj także: Wegetarianizm: więcej niż moda

Naukowcy zwracają uwagę, że produkty zwierzęce są głównym źródłem tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu, nie zawierają natomiast błonnika, który usprawnia trawienie i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Weganie – po prostu zdrowsi

Zalecamy jednak ostrożność przy interpretacji wyników. Długość życia jest wynikiem nie tylko naszej diety, ale bardziej złożonych czynników społecznych i środowiskowych. Choćby fakt, że na weganizm decydują się głównie młodzi ludzie pochodzący z zamożnych środowisk, co ma znaczący wpływ na długość życia.

Sami weganie zaś mogą pochwalić się lepszym zdrowiem nie tylko dlatego, że nie jedzą mięsa czy jaj, ale także dlatego, że prowadzą zdrowy (lub zdrowszy niż mięsożercy) styl życia, rzadziej palą i sięgają po alkohol, dokonują świadomych wyborów żywieniowych, unikają śmieciowego jedzenia, są aktywni fizycznie.

Czytaj także: Co by się stało, gdyby wszyscy przeszli na weganizm?

Dr Mingyang Song, współautor badań, wskazuje również na to, że najważniejszy wniosek, który wynika z jego badań, to ten dotyczący pochodzenia białka, którego dostarczamy sobie w codziennej diecie. „Powinniśmy, na ile to możliwe, wybierać częściej białko roślinne niż zwierzęce, lub wybierając tylko spośród zwierzęcego, decydować się na ryby i kurczaka raczej niż czerwone mięso” – radzi Song.

A więc – co zamiast mięsa, jaj, mleka i nabiału? Gdzie znaleźć roślinne białko?

Oto kilka przykładów:

  • Soczewica: 1 kubek zawiera aż 18 gram białka;
  • Awokado: 1 zawiera 10 gram białka;
  • Szpinak: 1 kubek gotowanego zawiera 5 gram białka;
  • Komosa ryżowa (quinoa): 1 kubek zawiera 9 gram białka;
  • Nasiona chia (szałwia hiszpańska): 2 łyżki zawierają 4 gramy białka.
.Flickr CC by 2.0.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama