Ludzie i style

Millenialsi uprawiają seks rzadziej niż pokolenie X. Bić na alarm?

yanlev / PantherMedia
Amerykańscy naukowcy obawiają się o swoich millenialsów. Zespół z Uniwersytetu Stanowego w San Diego przeanalizował ponad 26 tys. ankiet internetowych i doszedł do zaskakującego wniosku.

Okazało się, że millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 90., są mniej aktywni seksualnie od swoich starszych koleżanek i kolegów z pokolenia X. Jak donosi portal ScienceDaily, zespół prof. Twenge ustalił, że 15 proc. dzisiejszych 20- i 24-latków zadeklarowało odbycie pierwszego stosunku seksualnego z partnerem dopiero po ukończeniu 18. roku życia.

Wynik ten wypada „dość blado” w porównaniu z przedstawicielami pokolenia X, wśród których do braku partnera seksualnego przed 18. rokiem życia przyznało się jedynie 6 proc. ankietowanych.

Jak to możliwe, że millenialsi z całym swoim internetowo-randkowym zapleczem oraz szerokimi możliwościami poznawania nowych osób, jakie dają im media społecznościowe, mają tak dużą trudność ze znalezieniem partnera? Paradoksalnie naukowcy z San Diego uznają, że to właśnie serwisy randkowe są odpowiedzialne za taki wynik badania.

Jak twierdzi Twange, „kultura schadzek” może być źródłem późniejszej inicjacji millenialsów: – W teorii randkowanie przez internet powinno pomagać w zalezieniu partnerów seksualnych – tłumaczy Twangee – jednakże korzystanie z technologii może mieć odwrotny efekt. Jeżeli przeznaczamy coraz więcej czasu na poszukiwanie partnera przez internet, to może nam go zabraknąć, aby spotkać się twarzą w twarz – twierdzi badaczka.

Może być też tak, że millenialsi najzwyczajniej w świecie nie czują się emocjonalnie gotowi na uprawianie miłości fizycznej i dlatego odwlekają moment inicjacji seksualnej.

To pokolenie jest bardzo zainteresowane swoim bezpieczeństwem, co objawia się również w ilości i sposobie spożywania alkoholu – mówi profesor. – Millenialsi boją się ryzyka, a to może mieć wpływ na ich zachowania względem sfery seksualnej.

Jak wskazuje zespół Twangee w artykule opublikowanym w magazynie „Archives of Sexual Behavior”, osoby urodzone w latach 90. od dziecka były bombardowane przekazami medialnymi, wśród których często pojawiały się doniesienia o przestępstwach na tle seksualnym. Zdaniem badaczy może to mieć wpływ na zachowawczość przedstawicieli tego pokolenia w USA.

Innymi wskazanymi przez badaczy czynnikami może być szeroki dostęp do pornografii, odwlekanie momentu wyprowadzenia się z domu rodzinnego oraz późniejszy średni wiek wchodzenia w związki małżeńskie.

Z jednej strony zespół Twangee chwali millenialsów za odpowiedzialne traktowanie swojego ciała i czekanie na gotowość emocjonalną do odbycia stosunku. Jednak zaraz później alarmuje, że jeżeli millenialsi będą czekali z inicjacją zbyt długo, to na pewno ominie ich cała przyjemność związana z młodzieńczym romansem.

W tym miejscu należałoby chyba jednak powiedzieć stop i zaznaczyć, że według badań przeprowadzanych przez zespół profesora Zbigniewa Izdebskiego w Polsce średni wiek inicjacji seksualnej od lat plasuje się blisko 18. roku życia. I choć i u nas zachodzą powolne zmiany, to nie jest to powód do bicia na alarm.

Jak podkreślają seksuolodzy, inicjacja seksualna powinna odbyć się wtedy, kiedy obie strony są emocjonalnie gotowe i czują się bezpiecznie w zaistniałej sytuacji. Millenialsi zdają się to wiedzieć. A to zdecydowanie dobra wiadomość.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną