Ludzie i style

Barwy obronne

Skąd się biorą kolory poszczególnych protestów

Czarny protest w Gdańsku Czarny protest w Gdańsku Jan Rusek / Agencja Gazeta
Czarny Protest polskich kobiet wpisuje się w długą tradycję barwnych demonstracji w kraju i na świecie.
Iran, zielony protest po wyborach prezydenckich, 2009 r.Roshan Norouzi/ZUMA Press/Forum Iran, zielony protest po wyborach prezydenckich, 2009 r.

Według oficjalnych szacunków w protestach w czarny poniedziałek (3 października) wzięło udział prawie 100 tys. osób w całej Polsce. Ale popierających je było bez wątpienia więcej, bo ci, którzy nie mogli wyjść tego dnia na ulice, po prostu ubrali się na czarno do pracy czy szkoły. Zupełnie czarno zrobiło się też w mediach społecznościowych. Hasztagiem #czarnyprotest na samym Instagramie oznaczono ponad 100 tys. fotografii. Na zdjęciach profilowych na Facebooku wiele osób umieściło wyrysowany kobiecy profil. Tło obowiązkowo czarne, pod spodem napis: Ogólnopolski Strajk Kobiet. U innych twarz Marii Skłodowskiej-Curie, która sprawdza się w roli bojowniczki w sprawach kobiet i naczelnej feministki. I zawsze prezentuje się w szarościach.

Czarne akcenty pojawiały się w tym kontekście już wcześniej. Kiedy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” złożył w lutym u marszałka Sejmu projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji, obrońcy kompromisu z 1993 r. do spółki ze zwolennikami liberalizacji tych zapisów parokrotnie się skrzyknęli. Wówczas jeszcze żaden dress code nie obowiązywał, ale na plakaty trafiały już symboliczne macice na czarnym tle pokazujące prolajferom środkowy palec. I nieobawiające się szargać ich świętości (na transparentach dało się zauważyć hasła w rodzaju „Macice wyklęte”).

Wszyscy chcą czerni

Teraz czerń to element niezbędnej identyfikacji. „Czernią chcemy pokazać, że nie godzimy się na odbieranie nam godności. W prosty sposób każda i każdy z nas może dziś pokazać swój sprzeciw, niezależnie od tego, czy jest w pracy, czy w szkole” – przemawiała 21 września pod Sejmem Kinga Stańczuk z partii Razem. Hasło „Czarny Protest” wymyśliła jej partyjna koleżanka Małgorzata Adamczyk.

Polityka 43.2016 (3082) z dnia 18.10.2016; Ludzie i Style; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Barwy obronne"
Reklama