Ludzie i style

Jak stać się bardziej asertywnym? Wystarczy jedna prosta zmiana

Kevin Sequeira / StockSnap.io
Bycie asertywnym jest zdecydowanie trudną sztuką. Jednak naukowcy dają ciekawą wskazówkę, jak uczynić na niej pierwszy krok.

Wbrew pozorom powiedzenie prostego „nie” może być bardzo trudnym zadaniem. Szczególnie jeżeli do tej pory często ulegaliśmy naciskom innych osób i spełnialiśmy nawet najbardziej niewygodne dla nas prośby. Jednak, jak twierdzi Cori Romm z „Science of Us”, istnieje dość prosty sposób na zrobienie pierwszego kroku na drodze do asertywnego odmawiania i życia w zgodzie ze sobą. Jest nim... prosta zmiana w sposobie, w jaki formułujemy wypowiedz.

Romm powołuje się na badania opublikowane w „Journal of Consumer Research”, w których naukowcy stwierdzili, że sposób, w jaki odmawiamy, wpływa na prawdopodobieństwo dotrzymania przez nas postanowienia. W jaki więc sposób formułować wypowiedź, aby być wiernym sobie? Wystarczy wyrzucić ze słownika słowo „nie mogę”.

Jak zauważyli naukowcy, osoby odmawiające szefowi, używając tego zwrotu, miały tendencję do częstszej zmiany zdania niż te, które używały czasownika „nie będę”. Dlatego zamiast „Nie mogę odbierać maila po godzinach pracy” lepiej powiedzieć „Nie będę odbierać maila po godzinach pracy”. Kiedy mówimy „nie mogę”, dajemy drugiej osobie pole do przekonania nas, że jednak powinniśmy spełnić jej prośbę. Mówiąc „nie będę”, jasno i nieodwołalnie przekazujemy swoje stanowisko.

Co więcej, mówiąc „nie będę”, sami utwierdzamy się w sile swoich argumentów. Człowiek ma w sobie bardzo głęboko zakorzenioną potrzebę konsekwencji, więc kiedy powiemy głośno, że czegoś nie zrobimy, podświadomie dołożymy wszelkich starań, żeby trzymać się naszych postanowień.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama