Ludzie i style

„Financial Times”: Jedno małe polskie miasto jest bardziej zanieczyszczone niż Pekin

W zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znalazły się aż 33 polskie. W zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znalazły się aż 33 polskie. PIVISO / Flickr CC by 2.0
Brytyjski dziennik nazywa Polskę „europejską stolicą smogu”.

Zagraniczna prasa nie może się Polsce nadziwić i chyba nie może też za nią nadążyć – na jej łamach regularnie pojawiają się omówienia wydarzeń, jakie mają ostatnio miejsce w naszym kraju. Dyskutowano więc i o rozmontowywaniu Trybunału Konstytucyjnego, i o czarnych protestach, i o kryzysie parlamentarnym. Staliśmy się przedmiotem zainteresowania światowych mediów, ale nie ma się czym szczycić – w minionym roku o Polsce rzadko pisano z uznaniem.

Ostatnim akordem jest tekst opublikowany 31 grudnia na portalu „Financial Times”. „Polskie miasto jest bardziej zanieczyszczone niż Pekin” – notuje „FT”. I dodaje: „Przez spalanie węgla Polska stała się europejską stolicą smogu”.

Polska jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy

Dziennik przytacza wnioski z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. W zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znalazły się aż 33 polskie, duże i pomniejsze. Publicysta Henry Foy zwraca uwagę, że Polska w kwestii zanieczyszczenia nie przestrzega norm unijnych, a nasz rząd nie wdraża żadnych „zielonych narzędzi”, żeby ten stan rzeczy zmienić. Kłopot polega na tym – punktuje „FT” – że rodzima energetyka opiera się na węglu, w przemyśle tym jest zatrudnionych ponad 100 tys. osób, a rząd lekceważy upomnienia UE. Foy przypomina, że konserwatywny rząd PiS obiecał poza wszystkim chronić górników.

Wiele miast chciałoby prześcignąć Pekin – konstatuje Henry Foy – ale akurat nie pod względem zanieczyszczenia powietrza. Miastem, któremu udało się to osiągnąć, jest Skała, położona w województwie małopolskim, niedaleko od Krakowa.

W grudniu na południu naszego kraju stężenie szkodliwych cząsteczek osiągnęło poziom 979 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. W uchodzącym za rekordzistę Pekinie stężenie wyniosło 737 mikrogramów na metr sześc. Normę unijną przekraczamy aż dwudziestokrotnie! „FT” zanotował też, że po raz pierwszy w historii z powodu smogu transport publiczny w Warszawie był darmowy.

Cytowana w tekście Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego tłumaczy, że od lat nie podejmuje się w Polsce żadnych przedsięwzięć, które mogłyby poprawić jakość powietrza. Dlatego pozostajemy pod tym względem „haniebnym liderem” Europy.

Rząd PiS lekceważy smog i stawia na węgiel

„FT” przypomina, że Trybunał Sprawiedliwości przyjął w czerwcu 2016 roku skargę na Polskę. Unijne przepisy zostały przekroczone w 46 monitorowanych miejscach. Warszawie grozi sroga kara – 4 mld złotych.

Publicysta Henry Fay przytacza wypowiedzi polskich rządzących, które sugerują, że na poprawę sytuacji nie ma co liczyć. Antoni Macierewicz zapewniał niedawno górników, że „Polska jest oparta na węglu i to się nie zmieni”. Andrzej Duda potwierdził, że „węgiel pozostanie »kręgosłupem« sektora energetycznego”, a elektrownie wiatrowe i słoneczne będą pełnić tylko funkcję pomocniczą.

Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podkreśla, że 50 proc. zanieczyszczeń pochodzi z polskich systemów ogrzewania. Maciej Rys ze Smogathon dodaje, że jesteśmy jednym z ostatnich krajów, w których można kupić i zamontować piece starej generacji. Problematyczna jest też jakość samego węgla.

Na razie nasza polityka smogowa pozostawia wiele do życzenia. W samym Krakowie w 2016 r. 4,5 tys. kotłów węglowych wymieniono na ekologiczne, nowoczesne – przypomina „FT”. Ale w tym samym czasie zainstalowano 13 tys. kotłów starej generacji.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną