Ludzie i style

Na inauguracji Baracka Obamy tłumy były większe

Deszczowa pogoda to niejedyny powód, dlaczego na inaugurację Donalda Trumpa dotarło mniej osób niż na ceremonię jego poprzednika.

Rozmach ceremonii zaprzysiężenia 45. prezydenta USA – jak każdego poprzedniego – robi wrażenie, zwłaszcza w naszej części Europy, gdzie takich honorów się nie czyni, a uroczystości, choć podniosłe, nie mają tak spektakularnego charakteru ani tak starannej oprawy.

Media relacjonowały te wydarzenia bardzo szczegółowo. Czasem z uwzględnieniem, a czasem pomijając uliczne protesty, które miały miejsce w tym samym czasie – przeciwnicy Donalda Trumpa manifestowali, podczas gdy sympatycy (albo zwyczajnie: ciekawi ceremonii i zatroskani o przyszłość swego kraju Amerykanie) tłoczyli się pod Kapitolem.

Ale jak widać – nie spieszyło im się tak bardzo. Internauci na bieżąco zestawiali inaugurację Donalda Trumpa z analogiczną uroczystością Baracka Obamy. Na zdjęciach poniżej tłumy tuż przed zaprzysiężeniem jednego i drugiego prezydenta – każdą z fotografii wykonano 45 minut przed rozpoczęciem ceremonii.

Inauguracja Baracka Obamy, 2009 rok, 45 minut przed ceremoniąNew York TimesInauguracja Baracka Obamy, 2009 rok, 45 minut przed ceremonią
Inauguracja Donalda Trumpa, 2017 rok, 45 minut przed ceremoniąNew York TimesInauguracja Donalda Trumpa, 2017 rok, 45 minut przed ceremonią

Keith Still z Manchester Metropolitan University – angażowany jako konsultant od spraw bezpieczeństwa przy okazji dużych, masowych przedsięwzięć – szacuje, że tłum obecny na inauguracji Donalda Trumpa stanowił jedną trzecią wielkości tłumu obecnego na zaprzysiężeniu Baracka Obamy, które miało miejsce w 2009 r.

Trzeba pamiętać, że widoczny na zdjęciu teren National Mall to niejedyne miejsce, gdzie gromadzi się tłum. Według wyliczeń „New York Timesa” w 2009 r. pomieściło się tu 460 tys. osób. W uroczystościach wzięło zaś udział 1,8 mln! Dziennik notuje poza tym, że w tym roku niebo było zachmurzone, więc precyzyjnych zdjęć satelitarnych znad Waszyngtonu pewnie nie udało się wykonać.

A niżej zdjęcia już z początku ceremonii. Na zaprzysiężenie Trumpa dotarli spóźnialscy – ale to nadal przerzedzony tłum na tle wydarzeń z 2009 r.

Inauguracja Baracka Obamy, 2009 rok, w trakcie ceremoniiNew York TimesInauguracja Baracka Obamy, 2009 rok, w trakcie ceremonii
Inauguracja Donalda Trumpa, 2017 rok, w trakcie ceremoniiNew York TimesInauguracja Donalda Trumpa, 2017 rok, w trakcie ceremonii
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną