Ludzie i style

Uber na celowniku użytkowników portali społecznościowych

Hasztag #DeleteUber opanował media społecznościowe. Hasztag #DeleteUber opanował media społecznościowe. Polityka
Użytkownicy mediów społecznościowych bojkotują Ubera, udostępniając wpisy z hasztagiem #DeleteUber.

Kiedy taksówkarze amerykańskich korporacji podnieśli solidarnie protest, omijając rejony portu lotniczego Nowy Jork-JFK, właściciel Ubera postąpił przewrotnie – wysłał tam swoich pracowników.

Dlaczego ta sprawa bulwersuje? Bo protest taksówkarzy był wymierzony w Donalda Trumpa, który podjął decyzję, żeby nie wpuszczać do Stanów Zjednoczonych mieszkańców siedmiu muzułmańskich krajów Afryki Północnej i z Bliskiego Wschodu. Na lotnisku już pierwszego dnia zatrzymano w związku z tym jedenaście osób.

Protest taksówkarzy objął wkrótce także inne amerykańskie lotniska. Właściciele NY Taxi Workers informowali na Twitterze:

Uber zareagował zaś zupełnie inaczej:

Hasztag #DeleteUber pojawił się na Twitterze natychmiast. Użytkownicy zachęcali się wzajemnie, żeby nie korzystać z jego usług, skoro nie wziął udziału w protestach, a decyzja Trumpa najwyraźniej go nie obruszyła. Jako pierwszy użył hasztagu Dan O’Sullivan, który opowiadał potem mediom: „To sygnał ostrzegawczy – jeśli jesteś firmą, która chce się wybić przy współudziale Trumpa i zbijać majątek w jego cieniu, licz się z tym, że słono za to zapłacisz”.

W polskich mediach społecznościowych też słychać głosy, że Ubera należy zbojkotować. Instruują się nawzajem, jak usunąć aplikację ze smartfona i na które korporacje się przestawić.

Warto przy okazji dodać, że Travis Kalanick, CEO Ubera, jest członkiem Strategic and Policy Forum, instytucji doradczej Trumpa.

Uber w oficjalnym oświadczeniu informuje, że wcale nie jest łamistrajkiem – służył tylko ludziom, którzy chcieli wydostać się z lotniska. Tymczasem jeden z większych konkurentów Ubera w USA – Lyft – ogłosił właśnie, że przekaże milion dolarów na rzecz American Civil Liberties Union, organizacji non-profit, która działa w obronie praw obywatelskich.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną