Ludzie i style

Ekstaza i zaraza

50 lat od najazdu na Rolling Stonesów

Mick Jagger aresztowany przez policję, 12 lutego 1967 r. Mick Jagger aresztowany przez policję, 12 lutego 1967 r. John Twine/ANL//Shutterstock / Rex Features
Dokładnie 50 lat temu brygada antynarkotykowa urządziła nalot na dom gitarzysty The Rolling Stones Keitha Richardsa. Był to głośny, choć nie pierwszy, sygnał, że politycy wypowiadają wojnę nie tylko narkotykom, ale całej kontrkulturze i rewolucji obyczajowej.
Dom Keitha Richardsa w Redlands w West SussexDaily Mirror/Mirrorpix Dom Keitha Richardsa w Redlands w West Sussex

Ta historia była po wielekroć przywoływana, ale przypomnijmy kilka niezbędnych faktów. 12 lutego Keith Richards, Mick Jagger, Marianne Faithfull i kilkoro ich przyjaciół spędzało dzień w zakupionej rok wcześniej przez Richardsa posiadłości Redlands w West Sussex. Poprzedniej nocy całe towarzystwo, w którym znaleźli się jeszcze George Harrison ze swoją żoną Pattie Boyd (oboje wyszli wcześniej), raczyło się rozmaitymi używkami, w tym marihuaną i LSD. Richards odczuwał jeszcze skutki działania kwasu, kiedy pod dom podjechał oddział policji.

Polityka 7.2017 (3098) z dnia 14.02.2017; Ludzie i style; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Ekstaza i zaraza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021