Który kraj jest najszczęśliwszy na świecie? Gdzie najlepiej dorastać, gdzie uciec na emeryturę?
Nie ma takiego miejsca na świecie, które byłoby nieustająco i bezprzykładnie szczęśliwe. Ale są miejsca, gdzie to szczęście łatwiej (i częściej) da się osiągnąć.

Świat nie wydaje się teraz szczególnie stabilny – zauważa Liam Stack w felietonie dla „New York Timesa”. Z jednej strony chwiejna sytuacja polityczna. Z drugiej dłużąca się zima. Trudno pomiędzy tymi dwoma czynnikami odnaleźć gdzieś spokój ducha, zwłaszcza że w medialnych doniesieniach dominuje raczej ton pesymistyczny. Ciężko się na to uodpornić.

Może więc niełatwo w to uwierzyć, ale są na świecie kraje, gdzie życie i codzienność toczą się mimo wszystko spokojniej. Trapione własnymi problemami, dotknięte własnymi kryzysami, ale jednak – w ogólnym rozrachunku – szczęśliwsze. Z najświeższych badań US News & World Report (prowadzonych we współpracy z firmą badawczą Y&R’s BAV oraz Wharton School na uniwersytecie w Pensylwanii) wynika, że jest takich miejsc co najmniej kilka, ciekawych z różnych powodów. Jest dokąd uciec, jeśli zajdzie potrzeba.

Wymienione wyżej instytucje układając swoje rankingi, biorą pod uwagę takie czynniki jak geopolityka, sytuacja socjalna i ogólne poczucie niepewności i lęku w społeczeństwie. Badacze szukali kraju najszczęśliwszego, ale też państw, które najbardziej sprzyjają kobietom, dzieciom i emerytom.

Który kraj uznano za najszczęśliwszy na świecie? Ankietowani najczęściej wskazywali Szwajcarię – ze względu na poszanowanie dla demokracji, wysoki standard edukacji, dobry klimat dla biznesu i ogólnie wysoko ocenianą jakość życia. Na drugim miejscu znalazła się Kanada, na trzecim Wielka Brytania, na czwartym zeszłoroczny lider, czyli Niemcy. Spadek na liście to skutek ataków terrorystycznych, zawirowań politycznych i kryzysu uchodźczego. Na miejscu piątym usytuowała się Japonia. Stany Zjednoczone spadły zaś na miejsce siódme – za sprawą Donalda Trumpa, rzecz jasna.

Polska znalazła się dopiero na miejscu 31.

Szwajcaria
Unsplash

Szwajcaria

Który kraj jest najpotężniejszy na świecie? Do USA może coraz mniej ludzi ma zaufanie, ale wciąż są postrzegane jako najpotężniejszy kraj na świecie. Respondenci wzięli pod uwagę takie aspekty jak militaria i sytuacja ekonomiczna. I tu Stany nie miały sobie równych. Za nimi uplasowały się Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Niemcy.

USA
mat. pr.

USA

Polska znalazła się na miejscu 45.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną