Ludzie i style

Marz i masz

Łukasz Jakóbiak: coach z YouTube

Łukasz Jakóbiak z fałszywą Ellen DeGeneres Łukasz Jakóbiak z fałszywą Ellen DeGeneres Łukasz Jakóbiak / Facebook
Łukasz Jakóbiak wymyślił i prowadzi własny talk-show na YouTube. Ma stałą, liczną publiczność i do tej pory niespecjalnie ludziom wadził.Na nieszczęście dla siebie postanowił zostać guru.
Łukasz Jakóbiak z Margaret podczas nagrania finałowego odcinka Voice of PolandRadosław Nawrocki/Forum Łukasz Jakóbiak z Margaret podczas nagrania finałowego odcinka Voice of Poland

Program Jakóbiaka na YouTubie, realizowany od 2012 r. w intymnych warunkach, bo w prywatnej 20-metrowej kawalerce Jakóbiaka, miał być odpowiedzią na „blichtr wywiadów i sesji, gdzie problemy znikają, a rzeczywistość staje się gładka i piękna”. Nagrywany był więc kamerką z telefonu komórkowego – bez retuszu, make-upu i stylisty. Za to ze znanymi gośćmi. Próg kawalerki przekroczyła w swoim czasie Doda, a potem m.in. psycholożka Katarzyna Miller, ks. Jan Kaczkowski, Hanna Lis czy Robert Biedroń. Jakóbiak poczuł chyba, że staje się opiniotwórczy, skoro tuż przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. rozesłał zaproszenia do kilkorga kandydatów. Przyjął je tylko Bronisław Komorowski, odprowadzony do drzwi przez funkcjonariusza BOR i witany przez sąsiadkę (życzącą mu zwycięstwa w I turze). Opowiadał o prezydenturze, którą porównał do zdobycia Mount Everestu – większym osiągnięciem mogła być, jak mówił, tylko druga kadencja. Program miał mu przysporzyć młodszych wyborców, ale sądząc po komentarzach („wielka ściema”, „nienaturalne”, „sztuczne”, „propaganda”, „cofam subskrypcję”) – niekoniecznie się udało. I nie przysłużyło się Jakóbiakowi, ale to wciąż nic w porównaniu z jego najnowszymi problemami.

Ostatnio polski youtuber pochwalił się w mediach społecznościowych, że gościł w programie „swojej idolki” Ellen DeGeneres, amerykańskiej gwiazdy telewizji. Co byłoby zresztą nie lada wyczynem (żaden Polak nie dostąpił jeszcze tego zaszczytu), gdyby tylko wydarzyło się naprawdę. Zapis rzekomej rozmowy, opublikowany chwilę później w formie wideo, nie pozostawia żadnych wątpliwości: w roli Jakóbiaka występuje co prawda Jakóbiak, ale w roli Ellen tylko przypominająca ją aktorka. Mamy więc do czynienia z bardzo starannie przygotowaną mistyfikacją, komentowaną w Polsce, ale i za granicą.

Polityka 14.2017 (3105) z dnia 04.04.2017; Ludzie i Style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Marz i masz"
Reklama