Ludzie i style

Oto mapa, która najwierniej oddaje to, jak wygląda świat

Tak przynajmniej twierdzi jej twórca. Co jest ciekawe, zważywszy że jego projekt odbiega od tych, do których przyzwyczajono nas na lekcjach geografii.

Mapy, które znamy z tradycyjnych atlasów i szkolnych lekcji geografii, nie oddają rzeczywistych proporcji. Traci zwykle zwłaszcza Afryka, przedstawiana jako równa Ameryce Południowej, od której pod względem powierzchni jest niemal dwukrotnie większa. Afryka pomieściłaby zresztą sporo największych krajów świata, takich jak Chiny czy Stany Zjednoczone. Ba, wchłonęłaby nawet całą Europę.

Ciekawe ponadto, że Afryka na mapach przypomina wręcz Grenlandię – od której jest w rzeczywistości piętnastokrotnie większa. Różni kartografowie usiłują oddać Afryce sprawiedliwość, kreśląc mapy odbiegające od tych, które znamy od stuleci.

Ale prawdą jest, że niezwykle trudno wiernie odwzorować świat na płaskiej powierzchni. Musiał zdawać sobie z tego sprawę Gerard Merkator, XVI-wieczny geograf i matematyk z Flamandii, twórca tzw. odwzorowania walcowego wiernokątnego. Jego mapy – które do dzisiaj przetrwały – wskazywały kierunek podróżującym drogą morską. Proporcje okazały się zarazem sprawą drugorzędną.

O proporcje postanowił zadbać japoński architekt Hajime Narukawa. Jego projekt powstaje od 1999 r. Ma kształt prostokąta, utworzonego w wymiarze 2D. Twórca podzielił świat na 96 trójkątów, formując z nich czworościan. Po rozwinięciu czworościanu otrzymał taką właśnie mapę:

.mat. pr..

(powiększ mapę) 

W 2016 r. Narukawa odebrał przyznawaną w Japonii nagrodę GOOD DESIGN – za „korektę” tradycyjnych map. Na jej podstawie powstał rzecz jasna także globus.

.mat. pr..
.mat. pr..
.mat. pr..
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną