Ludzie i style

Piękno w cieniu uchodźców 

Cannes 2017: triumf kina myślącego

Główna uroczystość uświetniająca jubileusz 70-lecia przypadła na dzień ogłoszenia tragicznej wiadomości o zamachu w Manchesterze. Zamiast fajerwerków i szampańskiego nastroju delegacja zdobywców Złotych Palm oddała hołd zamordowanym oraz ich rodzinom. Główna uroczystość uświetniająca jubileusz 70-lecia przypadła na dzień ogłoszenia tragicznej wiadomości o zamachu w Manchesterze. Zamiast fajerwerków i szampańskiego nastroju delegacja zdobywców Złotych Palm oddała hołd zamordowanym oraz ich rodzinom. Jean-Paul Pelissier/Reuters / Forum
Zasłużona Złota Palma dla błyskotliwej komedii „The Square” Rubena Östlunda to triumf kina myślącego, mającego ambicję zabierania głosu w najważniejszych sprawach, niekoniecznie związanych z bieżącą polityką.
Ruben Östlund cieszy się ze zwycięstwa, z tyłu Juliette Binoche i Pedro Almodovar.Sebastien Nogier/EPA/PAP Ruben Östlund cieszy się ze zwycięstwa, z tyłu Juliette Binoche i Pedro Almodovar.

Spodziewano się w Cannes trochę innego werdyktu, wyraźniej podkreślającego, czym żyje współczesny świat, uwikłany w nierozwiązywalne problemy z uchodźcami, dramatycznie odczuwający radykalizację nastrojów społecznych, zmagający się z budowaniem murów między narodami. „The Square” pozornie wydaje się dziełem pięknoducha poświęcającego uwagę rytuałom i konformizmowi szeroko rozumianego środowiska artystycznego, ludzi bogatych, oderwanych od rzeczywistości, niemających odwagi brać odpowiedzialności za to, co robią.

Polityka 22.2017 (3112) z dnia 30.05.2017; Ludzie i style; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękno w cieniu uchodźców "

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020