Ludzie i style

Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto?

Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto? Jak jednocześnie przetestować swoją moralność i pomóc stworzyć wrażliwe auto? Martin Ezequiel Sanchez / StockSnap.io
Stworzona przez inżynierów z MIT strona pomoże zaprojektować sztuczną inteligencję podejmującą moralne wybory.

Czym jest moralność? Politycy i osoby publiczne chętnie posługują się tym pojęciem. Zresztą prawdopodobnie każdy człowiek intuicyjnie wie, co jest moralne, a co nie. Ale próbując precyzyjnie zdefiniować moralność, największe umysły świata stają się bezradne. Jeszcze kilka lat temu problem ten należał do kategorii czysto filozoficznych rozważań, podnoszonych głównie w auli uniwersyteckiej. Sztuczna inteligencja pospiesznie się jednak rozwija i przenosi tę dyskusję w inne miejsca.

Od samoprowadzących się samochodów aż po inteligentne statki – sztuczna inteligencja powoli przejmuje zadania, które do tej pory należały do człowieka. Ale mimo że istnieją rozwiązania techniczne, które umożliwią samochodowi poruszanie się po drodze bez kierowcy, problem zaprogramowania maszynie moralności praktycznie uniemożliwia dalszy rozwój technologii. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku samojezdnych samochodów, które (po wypuszczeniu ich na ulice) muszą umieć podejmować decyzje w chwili potencjalnego wypadku.

Po co to wszystko?

Jak znaleźć matematyczną formułę, która opisze moralność i pozwoli samochodowi dokonać wyborów, które będą akceptowalne przez człowieka? Przed tym dylematem stanęli naukowcy z MIT. Mortal Machine jest rodzajem internetowego quizu, który stawia nas przed trudnymi moralnymi wyborami, dotyczącymi sytuacji drogowych. Wjechać w staruszkę czy w grupę dzieci? Zaryzykować życie pasażerów czy kobiety w ciąży, która przechodzi przez jezdnię? Uczestnicząc w quizie, odpowiadamy na kilkanaście podobnie trudnych pytań. Po co to wszystko?

Na podstawie odpowiedzi naukowcy wyliczą, które rozwiązania są uznawane przez ludzi za moralne, a które są absolutnie niedopuszczalne. Następnie wykorzystają to do zaprogramowania sztucznej inteligencji, która będzie prowadzić samochód i podejmować odpowiednie decyzje podczas niebezpiecznych sytuacji drogowych. Po wypełnieniu quizu dostaniemy krótkie podsumowanie, które ujawni zaszyte w naszej podświadomości stereotypy. Trzeba przyznać, że taka „zabawa w osądzanie” jest całkiem przyjemna, a przy tym służy rozwojowi nowych technologii. Do dzieła!

Aby wypełnić quiz, należy wejść na stronę Mortal Machine.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną