Ludzie i style

Lesbijki umierają w serialach na potęgę. W ostatnim czasie uśmiercono 62 bohaterki

Kadr z serialu „Orange is the New Black” Kadr z serialu „Orange is the New Black” mat. pr.
Aktywiści alarmują – ten trend powinien się wreszcie skończyć.

„Orange is the New Black”, „Rogue”, „Black Sails”, „Master of Sex” i „The 100”* mają ze sobą coś wspólnego: w ostatnich dwóch latach twórcy tych seriali uśmiercili znaczącą liczbę swoich homoseksualnych bohaterek.

Dane zostały zebrane przez serwis LGBT Fans Deserve Better. Aktywiści alarmują – ten trend powinien się wreszcie skończyć.

Najgorszy był sezon 2015/16 – aż 42 nieheteronormatywnych postaci kobiecych zostało uśmierconych. To aż 10 proc. wszystkich serialowych śmierci, przy czym homoseksualni bohaterowie nie stanowią aż 10 proc. wszystkich serialowych postaci. Stanowią nieznaczną ich część.

Sezon 2016/17 był litościwszy dla lesbijek i biseksualistek – uśmiercono „tylko” 20 bohaterek LGBT.

Dlaczego różnorodność jest ważna?

Jak mówią twórcy rankingu: „Tu nie chodzi o to, że postaci LGBT są zabijane albo umierają, ale o trend, że postaci LGBT, w szczególności lesbijki i biseksualistki, są dużo częściej uśmiercane niż postaci heteroseksualne. Biorąc pod uwagę niską liczbę wątków, tematów i postaci LGBT w mediach, utrata któregokolwiek z tych bohaterów jest bardzo odczuwalna”.

Szefowa GLAAD (Gay&Lesbian Alliance Against Defamation)** Sarah Kate Ellis dodaje, że „kiedy na ekranie pojawia się jedynie kilka lesbijek czy kobiet biseksualnych, decyzja o uśmierceniu jednej z nich to sygnał, że ich historie i przeżycia nie są tak ważne jak te heteroseksualne”.

W ciągu ostatnich 30 lat w serialach odnotowano 629 postaci lesbijskich i biseksualnych. 146 zmarło, czyli 23 proc. Jedynie 10 proc. wszystkich tych bohaterek przeżyło jakieś szczęśliwe zakończenie.

Między 1 czerwca 2016 r. a 31 maja 2017 r. zginęło 20 postaci, w tym (prosimy o zwrócenie uwagi na sposoby, w jakie zginęły): 

– Barbara Kean z „Gotham” – została zabita przez swoją dziewczynę
– Mr Kaplan (skoczyła z mostu) i Annie Kaplan (zastrzelona) z „Czarnej listy”
– Martha 6715-301 z „Opowieści podręcznej” – powieszona za homoseksualizm
– Monica Gallagher z „Shameless – Niepokorni” – sprowadzona z powrotem, by… umrzeć na raka mózgu
– Helen z „Master of Sex” – zmarła podczas porodu
– Julia z „Egzorcysty” – zginęła w wypadku samochodowym
– Rhonda Lyon z „Imperium” – wypadła z balkonu
– Sara Harvey ze „Słodkich kłamstewek” – śmierć pod prysznicem
– Danielle Cormack z „Wentworth” – zadźgana na śmierć
– Poussey Washington z „Orange is the New Black” – śmierć przez uduszenie.

Dane pochodzą z raportu: „LGBT Fans Deserve Better”.

*W zestawieniu brano pod uwagę jedynie amerykańskie produkcje.

**Gay & Lesbian Alliance Against Defamation jest amerykańską organizacją LGBT, której celem jest eliminowanie homofobii oraz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną i tożsamość płciową w mediach.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną