Ludzie i style

Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

Krótka historia o tym, jak zupełnie niewinne zdjęcie może posłużyć za koronny argument w dyskusji o obecności muzułmanów w Europie.

Jeden z użytkowników Facebooka, należący do zamkniętej grupy „Fedrelandet viktigst” (po polsku: „Najpierw ojczyzna”), zrzeszającej norweskich nacjonalistów, udostępnił tę fotografię z podpisem: „Co myślicie?”. Większość osób rozpoznała na zdjęciu sześć jadących w autobusie muzułmanek, ubranych w burki – tradycyjne muzułmańskie stroje, zasłaniające całą głowę oprócz małego obszaru wokół oczu.

Burki czy muzułmanki?FacebookBurki czy muzułmanki?

„Tragiczne”, „przerażające”, „obrzydliwe” – to jedne z najczęściej pojawiających się pod zdjęciem komentarzy. Członkowie grupy, w której je opublikowano, w sumie 13 tysięcy osób, zapewniają, że „kochają Norwegię i pamiętają o tym, w imię czego walczyli ich przodkowie”. Tak sami o sobie mówią. I pytają: „Czy te kobiety pod burkami nie przewożą przypadkiem bomb lub broni? To powinno być zabronione”. „Islam zawsze będzie przekleństwem”, „wyrzućmy ich z kraju”, „myślałem, że tak będzie dopiero w 2050 roku, ale tak jest już dziś!” – dodawali inni.

Zdjęcie w sieci zamieścił – jak podkreśla: „dla żartu” – Johan Slåttavik, który nazywa sam siebie „największym norweskim trollem, co jest dla niego powodem do dumy”. W rozmowie z Nettavisen i Norway’s TV2 przyznaje, że jego celem było wyostrzenie różnicy między „uzasadnioną krytyką imigracji a ślepym rasizmem”. To miał być minieksperyment, pokazujący, w jaki sposób „ludzka percepcja zdjęcia wpływa na to, jak reagują inni. Przyniosło mi to dużo śmiechu!”.

Zdjęcie, na którym w rzeczywistości widnieją puste krzesła w autobusie, uruchomiło jednak spiralę rasistowskich i ksenofobicznych reakcji. Więcej: stało się przykładem „islamizacji” Norwegii. Koronnym dowodem w sprawie. Uwagę na to, że na zdjęciu są tylko puste fotele, zwróciła mniejszość, w tym między innymi dziennikarz Sindre Beyer, który opublikował screeny z tej internetowej dyskusji.

Uprzedzenia wygrywają nad racjonalnością. Czy powinniśmy się dziwić? Norwegia, podobne jak Francja, Holandia, Belgia, Bułgaria i Bawaria, jest w trakcie forsowania zakazu zasłaniania twarzy w żłobkach, szkołach i na uniwersytetach. Per Sandberg, minister imigracji i integracji, podkreślał ostatnio na konferencji prasowej, że nikaby i burki „nie są częścią norweskiego szkolnictwa. Zdolność do komunikacji to podstawowa wartość”.

Takie podejście polityków musi przekładać się na społeczne postawy i wzrost niechęci wobec islamu i muzułmanów. Prowadzi to do niebezpiecznego momentu, w którym jeśli ludzie chcą zobaczyć „niebezpiecznych muzułmanów”, to zobaczą ich nawet na pustych fotelach w autobusie. Co będzie dalej?

Czytaj także:
7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Na podstawie: „The Guardian”

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zastrzyk w rozwój szczepionek

Zapewne za jakiś czas uznamy obecną pandemię za użyteczną dla rozwoju medycyny, bo takiego impulsu dla rozwoju nowych technologii nie było od lat. A co już widać na horyzoncie?

Paweł Walewski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną