James Randi, demaskator magików i iluzjonistów

Gandalf sceptycyzmu
Do Polski przyjedzie James Randi – słynny demaskator ludzi udających, że posiadają ponadnaturalne moce. Sam też potrafi oszukiwać, kryjąc swoje tajemnice.
James Randi wystąpi w Polsce 24 września, we Wrocławiu na Europejskim Kongresie Sceptyków.
/ Flickr CC by 2.0/Polityka

James Randi wystąpi w Polsce 24 września, we Wrocławiu na Europejskim Kongresie Sceptyków.

Siwa broda, krzaczaste brwi, czarny kapelusz i staroświecki płaszcz oraz laska zakończona srebrną miniaturą ludzkiej czaszki. Wszystko to nadaje Jamesowi Randiemu dość niezwykły wygląd, mogący kojarzyć się z czarodziejem Gandalfem z filmowej ekranizacji „Władcy Pierścieni” – tylko trochę mniejszym, bo ma ok. 1,65 m wzrostu.

W sierpniu tego roku Randi skończył 89 lat. Jednak mimo podeszłego wieku, doznanej przed laty kontuzji kręgosłupa, przebytej choroby nowotworowej jelita grubego i usunięcia tętniaka z nogi nadal kipi energią i nie odmawia zaproszeń nawet na drugą stronę Atlantyku. Dlatego 24 września wystąpi we Wrocławiu na Europejskim Kongresie Sceptyków, gdzie – jak zapowiedział w niedawnym wywiadzie dla miesięcznika „Focus” – połknie na oczach publiczności „śmiertelną dawkę” środka homeopatycznego. By po raz kolejny pokazać, że homeopatia to kłamstwo. Czyli zrobi to, czym zajmował się przez sporą część swojego życia: walką z oszustwami, choć od młodości zafascynowany był… oszukiwaniem. A mówiąc precyzyjniej – tworzeniem iluzji opierających się na sprytnych trikach.

Od magika do demaskatora

Urodził się 7 sierpnia 1928 r. w katolickiej rodzinie w Toronto jako Randall James Hamilton Zwinge. Wielka fascynacja magicznymi sztuczkami skłoniła go do porzucenia szkoły w wieku 17 lat i rozpoczęcia występów na scenie. Niedługo później zaczął też pisać horoskopy dla kanadyjskiego tabloidu, przedstawiając się jako astrolog o pseudonimie „Zo-ran”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną