Ludzie i style

Drunkoreksja – nowy, niebezpieczny trend wśród kobiet. Na czym polega?

Kobiety odmawiają sobie jedzenia, by móc wypić alkohol. Kobiety odmawiają sobie jedzenia, by móc wypić alkohol. Roman Pohorecki / StockSnap.io
Medycznie choroby jeszcze nie sklasyfikowano, a co za tym idzie – nie ma określonej metody jej leczenia.

Alkohol stał się przyczyną nowego schorzenia wśród kobiet, które nie potrafią poradzić sobie z presją otoczenia. Mowa o drunkoreksji, czyli połączeniu anoreksji z alkoholizmem. Choroba polega na odmawianiu sobie jedzenia na rzecz alkoholu.

Kobiety dorównują mężczyznom z ilością wypijanego alkoholu

Z opublikowanego na platformie medycznej BMJ Open raportu wynika, że problem z alkoholem coraz częściej dotyka kobiet, które w piciu wysokoprocentowych napojów zaczynają dorównywać mężczyznom. Po przebadaniu czterech milionów osób naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii zauważyli, że obecnie młodzi mężczyźni spożywają alkohol 1,1 razy częściej niż kobiety, podczas gdy w poprzednim wieku tendencja ta wynosiła 2,2. Z pewnością wpływa na to bezpośredni dostęp do alkoholu – w niemalże każdym punkcie gastronomicznym – oraz reklamy namawiające do spożywania trunków, zwłaszcza te skierowane bezpośrednio do kobiet.

Czym jest drunkoreksja?

Po raz pierwszy pojęcie „drunkoreksja” użyto w 2008 roku. Medycznie choroby jeszcze nie sklasyfikowano, a co za tym idzie – nie ma określonej metody jej leczenia.

Jak rozpoznać drunkoreksję? Charakterystycznym objawem jest chorobliwe liczenie kalorii tak, by z ustalonej górnej granicy dziennego spożycia kalorii, spora część pozostała na alkohol. Im bardziej choroba postępuje, posiłki kurczą się, a na ich miejscu pojawiają wysokoprocentowe napoje. Do tego dochodzi paniczny lęk przed przyrostem masy ciała, niezadowolenie ze swojego wyglądu, utrata wagi.

Drunkoreksja może prowadzić do wyniszczenia każdego narządu organizmu. U chorych mogą występować np. zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego i układu pokarmowego. Do tego dochodzą konsekwencje picia na pusty żołądek, co prowadzi do uszkodzenia tkanek organizmu. Obecny w żołądku pokarm spowalnia proces absorpcji alkoholu do krwiobiegu, gdyż jego rozkład następuje właśnie w żołądku. W przeciwnym razie alkohol dostaje się do krwi, przez co szybciej stajemy się nietrzeźwi, nasila się wydzielanie soku żołądkowego, a błona śluzowa staje się wrażliwsza na wydzielanie kwasów trawiennych.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną