Ludzie i style

Co studiowali europejscy przywódcy?

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Kancelaria Prezesa RM
Zebraliśmy dane z 41 państw.

Nie ma kierunku, który zapewnia karierę w polityce – przyznajmy to od razu. Ale wykształcenie pomaga osiągnąć sukces w każdej dziedzinie i zawodzie.

Jakie umiejętności i wiedza pomogły europejskim przywódcom w karierze? Spójrzmy na mapę:

.KŻ/Polityka.

1. Polska. Premier Mateusz Morawiecki – najpierw studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a później ukończył studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

2. Niemcy. Kanclerz Angela Merkel – studiowała w Lipsku fizykę, a w 1986 roku uzyskała doktorat z chemii fizycznej.

3. Czechy. Premier Andrej Babisz – studiował handel międzynarodowy na Uniwersytecie w Bratysławie.

4. Słowacja. Premier Robert Fico – studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, następnie kształcił się na studiach doktoranckich z dziedziny prawa kryminalnego w Instytucie Państwa i Prawa Słowackiej Akademii Nauk (1988–1992). Obronił pracę doktorską na temat kary śmierci w Czechosłowacji, habilitował się w 2002 roku.

5. Białoruś. Prezydent Aleksandr Łukaszenka – w latach 1971–1975 studiował na Wydziale Historycznym Mohylewskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego.

6. Ukraina. Prezydent Petro Poroszenko – w 1989 roku ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Kijowskim.

7. Rosja. Prezydent Władimir Putin – w 1975 roku skończył studia na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie.

8. Litwa. Prezydent Dalia Grybauskaitė – w 1983 roku ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Leningradzkim, a w 1988 roku uzyskała stopień kandydata nauk ekonomicznych (odpowiednik stopnia doktora) w Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie.

9. Łotwa. Premier Māris Kučinskis – w 1988 roku ukończył studia ekonomiczne z zakresu planowania przemysłowego na Uniwersytecie Łotwy w Rydze.

10. Estonia. Premier Jüri Ratas – studiował prawo na Uniwersytecie w Tartu, a w 2007 roku na macierzystej uczelni podjął studia doktoranckie.

11. Dania. Premier Lars Løkke Rasmussen – w 1992 roku został absolwentem prawa na Uniwersytecie Kopenhaskim.

12. Szwecja. Premier Kjell Stefan Löfven – studiował pracę społeczną na Uniwersytecie w Umeå, ale po półtora roku zrezygnował.

13. Norwegia. Premier Erna Solberg – w 1986 roku ukończyła socjologię, nauki polityczne, statystykę i ekonomię na Uniwersytecie w Bergen.

14. Finlandia. Premier Juha Sipilä – w 1986 roku ukończył studia z zakresu inżynierii na uniwersytecie w Oulu.

15. Austria. Kanclerz Christian Kern – w 1997 roku ukończył studia z zakresu dziennikarstwa i komunikacji na Uniwersytecie Wiedeńskim. Odbył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Universität St. Gallen.

16. Belgia. Premier Charles Michel – ukończył w 1998 roku studia prawnicze na Université Libre de Bruxelles, w tym samym roku w Brukseli rozpoczął praktykę w zawodzie.

17. Holandia. Premier Mark Rutte – w 1992 roku ukończył historię na uniwersytecie w Lejdzie.

18. Luksemburg. Premier Xavier Bettel – studiował prawo w Nancy i na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. W 2001 roku uzyskał uprawnienia adwokata.

19. Szwajcaria. Kanclerz federalny Szwajcarii Walter Thurnherr – studiował fizykę teoretyczną na Politechnice Federalnej w Zurychu.

20. Francja. Prezydent Emmanuel Macron – uzyskał dyplom DEA z zakresu filozofii na Université de Paris X, został także absolwentem Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu oraz École nationale d’administration.

21. Wielka Brytania. Premier Theresa May – jest absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie w 1977 roku uzyskała licencjat z geografii.

22. Irlandia. Premier Leo Varadkar. Z zawodu jest lekarzem, kształcił się w The King’s Hospital oraz w Trinity College w Dublinie.

23. Islandia. Premier Bjarni Benediktsson – w 1995 roku skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Islandzkim.

24. Portugalia. Premier António Luís Santos da Costa – studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lizbońskiego.

25. Hiszpania. Premier Mariano Rajoy Brey – ukończył w 1977 roku studia prawnicze na Universidad de Santiago de Compostela.

26. Włochy. Premier Paolo Gentiloni Silveri – ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie La Sapienza.

27. Liechtenstein. Premier Adrian Hasler – w 1991 roku ukończył studia z zakresu administracji na uniwersytecie w St. Gallen w Szwajcarii.

28. Węgry. Premier Viktor Mihály Orbán – w 1987 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa.

29. Rumunia. Premier Mihai Tudose – absolwent studiów prawniczych na prywatnym Universitatea Creștină Dimitrie Cantemir w Bukareszcie (1995). W 2007 roku uzyskał magisterium z europejskiej polityki gospodarczej w SNSPA.

30. Bułgaria. Premier Bojko Borisow – w 1982 roku został absolwentem Wydziału Ochrony Przeciwpożarowej Wyższej Szkoły Służb Specjalnych przy bułgarskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, którą ukończył ze stopniem podporucznika. W 1990 roku obronił na niej pracę doktorską poświęconą psychofizycznemu treningowi sił operacyjnych.

31. Mołdawia. Premier Pavel Filip – z wykształcenia inżynier mechanik. W latach 1983–1990, z przerwą na czas odbywania służby wojskowej, studiował w Instytucie Politechnicznym w Kiszyniowie. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe z zarządzania w Institutul Internaţional de Management.

32. Słowenia. Premier Miro Cerar – z wykształcenia doktor nauk prawnych, został wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Lublańskim, gdzie objął stanowisko profesora.

33. Chorwacja. Premier Andrej Plenković – ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Zagrzebiu (1993), a w 2002 roku, na tej samej uczelni, studia z zakresu międzynarodowego prawa publicznego i prywatnego. W 2002 roku uzyskał uprawnienia adwokata.

34. Bośnia i Hercegowina. Prezydent Mladen Ivanić – studiował ekonomię.

35. Serbia. Premier Ana Brnabić – wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie została absolwentką zarządzania przedsiębiorstwem na Northwood University. Później kształciła się w zakresie marketingu na brytyjskim University of Hull, gdzie uzyskała dyplom MBA.

36. Albania. Premier Edi Rama – z wykształcenia i zawodu artysta i malarz.

37. Andora. Premier Antoni Martí – ukończył architekturę na uniwersytecie w Tuluzie.

38. Czarnogóra. Premier Duško Marković – ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Kragujevacu, po czym w latach 1983–1986 pracował w departamencie prawnym kopalni Brskovo w Mojkovacu.

39. Grecja. Premier Aleksis Tsipras – ukończył inżynierię lądową na Politechnice Ateńskiej, a następnie studia podyplomowe z zakresu planowania przestrzennego.

40. Malta. Premier Joseph Muscat – ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Maltańskim z dziedziny zarządzania, a rok później z dziedziny polityki publicznej. W 1997 roku na tej samej uczelni został absolwentem studiów magisterskich z zakresu europeistyki. W 2007 roku ukończył studia doktoranckie z dziedziny zarządzania na University of Bristol.

41. Monako. Minister stanu Serge Telle: studiował w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (nauki polityczne) oraz Instytucie Narodowych Języków i Kultur Orientalnych (język suahili). Skończył także studia podyplomowe z prawa wspólnotowego UE.

mapa na podstawie: Statista.com

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama