Ludzie i style

Koncertowa robota

Jak się robi najdroższe fortepiany świata

Wygięty bok pudła rezonansowego fortepianu powstaje ze sprasowanych 18 warstw sklejki z twardego drewna. Wygięty bok pudła rezonansowego fortepianu powstaje ze sprasowanych 18 warstw sklejki z twardego drewna. Christian Charisius/Reuters / Forum
Tworzenie fortepianu u Steinwaya trwa przeważnie rok. I głównie to ręczna robota.
Chińczyk Guo Qingxiang (na fot. z synem) zamówił w Hamburgu fortepian za 1,2 mln dol. Do wykonania intarsji użyto 40 fornirów.Maurizio Gambarini/EPA/PAP Chińczyk Guo Qingxiang (na fot. z synem) zamówił w Hamburgu fortepian za 1,2 mln dol. Do wykonania intarsji użyto 40 fornirów.

Budować fortepiany najlepsze z możliwych – taka jest dewiza firmy Steinway&Sons, ustanowiona półtora wieku temu przez samego ojca założyciela Henry’ego E. Steinwaya. Wszedł na rynek w połowie XIX w., gdy fortepian był instrumentem obecnym w każdym tzw. dobrym domu, i podbił ten rynek właśnie jakością. Fabryki fortepianów powstawały w tym czasie jak grzyby po deszczu, zwłaszcza w Europie, z Niemcami na czele.

Dziś rynek jest zalewany przez instrumenty produkowane na Dalekim Wschodzie, mimo to Steinwayowi udało się przetrwać i zachować klasę.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Koncertowa robota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021