Ludzie i style

Botor, Bielecki, Tomala, Urubko. Bohaterowie akcji na Nanga Parbat

Od lewej: Piotr Tomala, Jarosław Botor, Adam Bielecki, Denis Urubko Od lewej: Piotr Tomala, Jarosław Botor, Adam Bielecki, Denis Urubko KŻ / Polityka
Działali w zawrotnym tempie, zmuszeni podjąć trudne decyzje. Kim są himalaiści, którzy ruszyli na pomoc na Nanga Parbat?

Czterech himalaistów ruszyło na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, którzy utknęli na Nanga Parbat, jednym z najwyższych ośmiotysięczników na świecie. Podzielili się. Adam Bielecki i Denis Urubko wspięli się, poszukując Francuzki w okolicach 6000 metrów, Jarosław Botor i Piotr Tomala zostali zaś niżej, uzbrojeni w sprzęt medyczny, gotowi udzielić pomocy. Wszyscy pomagali ją ewakuować i doprowadzić do śmigłowca.

Do Revol himalaistom udało się dotrzeć w osiem godzin. Rekordowo szybko. Zakładano, że droga zajmie im dwukrotnie więcej czasu. Ratownicy nie mogli pomóc Mackiewiczowi – był znacznie wyżej, warunki pogodowe się zepsuły. Z relacji Revol wynika, że polski himalaista był w stanie agonalnym. Nie mógł się poruszać o własnych siłach, nie widział. Został w górach, do których miał szczególny stosunek. Siedem razy przymierzał się do zdobycia Nanga Parbat.

O ocaleniu Revol mówi się, że to cud. Himalaiści pracowali w mroku, mrozie, narażając także własne zdrowie i życie. Kim są bohaterowie akcji ratunkowej na Nanga Parbat?

Jarosław Botor. Ratownik medyczny, instruktor ratownictwa górskiego. Na co dzień mieszka w Zabrzu. Zdobył andyjski szczyt Alpamayo i himalajski Ama Dablam. W 2016 roku uczestniczył w ekspedycji na K2. Nie udało się ze względu na fatalne warunki pogodowe.

Adam Bielecki. Himalaista z 20-letnim doświadczeniem, uznawany za najlepszego na świecie w swoim fachu. Jako pierwszy zdobył zimą Broad Peak i Gaszerbrum I (K5). On też próbował wejść na Nanga Parbat. Próba w 2016 roku nie powiodła się przez pogodę. Urodził się w Tychach.

Denis Urubko. Urodził się w Niewinnomyssku, od 2015 roku ma też polskie obywatelstwo. Zdobywca Korony Himalajów – czternastu ośmiotysięczników (wszystkie pod flagą Kazachstanu – zrzekł się tego obywatelstwa). Jest piętnastym wspinaczem, któremu udał się ten wyczyn. I pierwszym, który wszedł zimą na Makalu i Gaszerbrum II. Aktor z wykształcenia. „Zrozumiałem, że będąc aktorem, będę musiał wiele razy żyć cudzym życiem, a nie swoim. A ja chciałem przeżywać tylko jedno, własne, podążając swoją drogą” – mówił POLITYCE.

Piotr Tomala. Szef Klubu Wysokogórskiego Lublin. Zdobywca Czo Oyu i Broad Peak. Wspinał się też w obu Amerykach, wszedł na Aconcanguę (najwyższy szczyt południowej półkuli). Razem z Botorem brał udział w ekspedycji na K2 w 2016 roku.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka: aktor spełniony

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama