Ludzie i style

Naładuj baterie przez weekend!

Najlepszy relaks poza miastem

Ruiny Zamku Ogrodzieniec Ruiny Zamku Ogrodzieniec Przemek Jendroska / Agencja Gazeta
Nie trzeba czekać do lata, aby z rodziną lub przyjaciółmi wyjechać autem poza miasto, by zrelaksować się po pracy i uciec od zgiełku.
Rodzinny Park Rozrywki – EnergylandiaAdrianna Bochenek/Agencja Gazeta Rodzinny Park Rozrywki – Energylandia

Choć na dworze jeszcze zimno i do kalendarzowej wiosny ponad miesiąc, to dni są już coraz dłuższe. Nie wszyscy chcą je spędzać przed telewizorem czy na zakupach w centrach handlowych, które już od marca będą zamknięte w dwie niedziele. Warto więc zaplanować sobie ten wolny czas i spędzić go aktywnie.

W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od każdego wojewódzkiego miasta można znaleźć ciekawe miejsca na piesze i rowerowe wycieczki, parki rozrywki i sportu dla wszystkich pokoleń czy też odrestaurowane zabytkowe obiekty.

Parki rozrywki dla wszystkich

Od kilku lat parki rozrywki cieszą się coraz większą popularnością wśród amatorów dobrej zabawy. Najwięcej atrakcji przygotowanych jest z myślą o dzieciach, ale dorośli też nie będą się tam nudzić. Jedynym problemem może być ich lokalizacja. Te największe są przede wszystkim na południu Polski, ale coraz więcej dróg ekspresowych skutecznie skraca dotarcie autem na miejsce.

Niespełna pół godziny drogi od Katowic i Krakowa, znacznie dłużej z Warszawy, w miasteczku Zator znajduje się największy w Polsce (obszar 26 ha) Rodzinny Park Rozrywki – Energylandia. Wśród atrakcji są m.in. rollercoastery (maksymalna prędkość jednego z nich dochodzi do 100 km/h), karuzele, dziecięce samochodziki czy Water Park z łódkami i wodnymi zabawami.

Wystarczy przejechać kolejne 20 km na południe od Zatora, aby odbyć ekspresową podróż dookoła świata i w Parku Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie zobaczyć najpopularniejsze dzieła architektury: wieżę Eiffla, chiński mur, Akropol, wenecki plac św. Marka, a także zabytki polskie, m.in. Zamek w Malborku.

Około 40 km na wschód od Opola warto wybrać się z dziećmi do JuraPark Krasiejów, największego w Europie parku dinozaurów, który jako jedyny na świecie stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Wypoczynek; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Naładuj baterie przez weekend!"
Reklama