Ludzie i style

Polacy znów mistrzami świata

Turyn 2018: Finał MŚ w siatkówce – Brazylia – Polska 0:3

Bartosz Kurek zasłużenie został najlepszym zawodnikiem MŚ w siatkówce, Turyn 2018 r. Bartosz Kurek zasłużenie został najlepszym zawodnikiem MŚ w siatkówce, Turyn 2018 r. Massimo Pinca / Forum
Mimo wcześniejszych świetnych zwycięstw mało kto spodziewał się, że w wielkim finale mistrzostw świata w piłce siatkowej Polska wygra z Brazylią bez straty seta. Tak po prostu.

Najpierw było 28:26, później 25:20 i w końcu 25:23. Polacy w porywający sposób obronili w Bułgarii i Włoszech mistrzowski tytuł. Do tego indywidualne nagrody na swoich pozycjach zdobyli: Paweł Zatorski, Piotr Nowakowski i Michał Kubiak, a Bartosz Kurek został MVP turnieju.

Polacy na MŚ w piłce siatkowej, Turyn 2018: Awans do finału

Canarinhos bez szans

Emocje buzowały, ale gdyby popatrzeć chłodnym okiem, to trzeba powiedzieć, że wygrana była bezdyskusyjna. Ostatni, dwunasty mecz turnieju toczył się pod (prawie) pełną kontrolą naszych reprezentantów. Brazylijczycy prowadzili tylko na samym początku pierwszego seta. Od stanu 5:5 zawsze więcej punktów było po polskiej stronie.

Oczywiście, po drugiej strony siatki stanęli sportowcy, którzy od wielu lat nie wracają z mundialu bez co najmniej srebra. Trzeba było zachować najwyższy stopień czujności, żeby nie dać się rozkręcić mistrzom z Ameryki Południowej. Ale to, co było uderzające, to wielkie skupienie całej drużyny. Oni rzeczywiście od pierwszej do ostatniej minuty zachowali się jak wielcy mistrzowie. Przyjechali po to, by pokazać, że są najmocniejsi na świecie.

Trzy mistrzostwa świata dla Polski. Tylko siatkarze tak potrafią

W polskim sporcie to się nie zdarza – osiągnąć szczyt w popularnym na wszystkich kontynentach sporcie drużynowym. I to po raz drugi z rzędu. O futbolowym tytule tylko można pomarzyć. Nigdy nie mieliśmy mistrzowskich zespołów w piłce ręcznej (choć było blisko) czy tym bardziej w koszykówce. Siatkarze zrobili to już trzeci raz. Najpierw legendarna już kadra Huberta Wagnera w 1974 roku, czterdzieści lat później podopieczni Stephane’a Antigi i teraz pod niesamowitym kierownictwem Vitala Heynena.

Sukces Vitala Heynena

Po ostatnim ataku Bartosza Kurka Grzegorz Ryś, obecny trener Izraela, westchnął, że będzie musiał podrzeć swoje zeszyty. Można się domyślać, że chodzi o siatkarskie mądrości, które w nich przez długie lat gromadził. Bo Heynen, który przyjechał po nominację w lutym tego roku, podważył wiele zasad rządzących tą dyscypliną i wiele zawodowych reguł. Z drugiej strony triumfować może Daniel Pliński, nasz mistrz sprzed lat, który dostrzegł geniusz w poczynaniach nietypowo zachowującego się trenera.

Polacy na MŚ w piłce siatkowej, Turyn 2018: Awans do półfinału

Bartosz Kurek MVP turnieju, aż czterech Polaków w drużynie marzeń

Teraz następuje okres w pełni zasłużonych zachwytów nad mistrzowską ekipą. Dni chwały przeżywać będzie Bartosz Kurek, oficjalnie najwartościowszy siatkarz mundialu. Wielki nieobecny poprzednich zawodów wreszcie jest mistrzem świata. I to w fantastycznym stylu. Jego siatkówka nie tylko jest skuteczna, zabójczo mocna, ale także mądra. Paweł Zatorski doceniony jako libero zawsze może powiedzieć: wszystko, co dobre, zaczynało się od mojego przyjęcia piłek. Waleczny jak mało kto, inteligentny i zadziorny Michał Kubiak nie dość, że sam świetnie odbijał piłkę, to jeszcze miał decydujący wpływ na kolegów. Gdy był chory, wszystko się rozłaziło na boisku. Fabian Drzyzga nie dość, że pomysłowo rozdzielał piłki, to jeszcze potrafił straszyć przeciwników serwisem. O każdym z czternastki można napisać wiele dobrego. I nie byłyby to wymuszone komplementy. Obyśmy ich tylko nie utopili w morzu zachwytów. W sporcie kolejnych celów nie brakuje. Z mistrzostwami Europy i igrzyskami olimpijskimi na czele. Oby głód zwycięstw nie został w polskiej reprezentacji zaspokojony.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama