Ludzie i style

Czarodziejskie góry

Szał górskich festiwali

Najlepsi wspinacze, cieszący się do niedawna chwałą i sławą w wąskim i hermetycznym środowisku wspinaczkowym, urośli do rangi bohaterów masowej wyobraźni. Najlepsi wspinacze, cieszący się do niedawna chwałą i sławą w wąskim i hermetycznym środowisku wspinaczkowym, urośli do rangi bohaterów masowej wyobraźni. David Trood / Getty Images
Tłumy na różnych festiwalach górskich potwierdzają rosnące zainteresowanie wspinaczką. Ale nie ma drugiego takiego miejsca jak Lądek-Zdrój. Tam w obecności gwiazd alpinizmu i himalaizmu na nowo przeżywa się najgłośniejsze wydarzenia sezonu.
Poza prelekcjami i pokazami filmów w Lądku odbywają się też warsztaty i pokazy sprzętu. Także tego, który służy relaksowi na wolnym powietrzu.Leszek Zych/Polityka Poza prelekcjami i pokazami filmów w Lądku odbywają się też warsztaty i pokazy sprzętu. Także tego, który służy relaksowi na wolnym powietrzu.

Wyrastają jak grzyby po deszczu. Zresztą pojawiają się w tym samym czasie. Wysyp zaczyna się z końcem lata od zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim, kulminację osiąga wraz z nadejściem jesieni, ciągnie się jednak dłużej. Aż do zimy. Trwający od kilku lat w Polsce boom górskich festiwali osiągnął w tym roku swoje apogeum.

Światową stolicą ludzi gór stał się Lądek-Zdrój, na co dzień senne uzdrowisko leżące w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóży nieprzekraczających w większości nawet tysiąca metrów Gór Złotych.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarodziejskie góry"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >