Ludzie i style

Nawyki dają wyniki

Jak wdrażać postanowienia? Kluczem są nawyki

Każdy z nas ma kilka, może kilkanaście momentów, które niejako decydują o kształcie całego dnia. Każdy z nas ma kilka, może kilkanaście momentów, które niejako decydują o kształcie całego dnia. Igor Morski / Polityka
Stawianie sobie wielkich celów prowadzi zwykle do frustracji – pisze w swojej nowej książce James Clear, amerykański piewca efektywności. Lepiej wykorzystać dobre nawyki.
Przy okazji nowego roku wiele osób zapisuje się na rozmaite treningi, ale po kilku tygodniach czy miesiącach są wypaleni i rezygnują.PantherMedia Przy okazji nowego roku wiele osób zapisuje się na rozmaite treningi, ale po kilku tygodniach czy miesiącach są wypaleni i rezygnują.

Pewien 35-letni pisarz z Brooklynu latem 2017 r. tak dzielił się na łamach „New York Timesa” swoim wielkim odkryciem: „Kilka minut mokrego dyskomfortu dziennie, jak słyszałem, ma służyć twojej skórze, emocjom, metabolizmowi i jeszcze czemuś (…). Biorę zimne prysznice codziennie od kilku miesięcy i nie odnotowałem żadnych korzyści dla mojej skóry czy trawienia. Ale zauważyłem istotną zmianę mojego nastawienia do świata”.

Jak dalej tłumaczył, niespodziewanie wyzwolił się od życia pod dyktando Ochoty/Niechęci. Ochoty do robienia czegoś bezowocnego czy wręcz szkodliwego. Niechęci do rzeczy wymagających, lecz słusznych. Lodowata woda – przyznawał – oczywiście kłuje okrutnie plecy, piersi, genitalia. Ale jeśli zniesiesz te kilka sekund, to zauważysz, jak Niechęć spływa razem z mydłem. „I nagle cały świat zakwitnie możliwościami. Ile projektów mógłbyś rozpocząć? Ilu języków się nauczyć? Jak wiele odwlekanych rozmów wreszcie przeprowadzić? A ile przegapionych deadline’ów, rujnujących dietę pączków, romansów rujnujących małżeństwa i przekrętów rujnujących kariery wzięło się z uległości wobec trajkotania Ochoty? Zimny prysznic – puentował odkrywca – w całej swej prostocie czeka na ciebie z treningiem Przezwyciężania”.

Autor artykułu „Pochwała zimnych pryszniców” być może nieświadomie wpisał się w globalny boom na mówienie o nawykach. Świadczy o nim stała obecność na listach bestsellerów książki „Siła nawyku” Charlesa Duhigga z 2012 r., ale i innych tytułów w tych kręgach uznawanych już za klasyczne: „Mindset” (2006 r.), „Drive” (2009 r.), „Willpower” (2011 r.), „Mini Habits” (2013 r.) czy wydane w tym samym roku „The ONE Thing”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Ludzie i Style; s. 107
Oryginalny tytuł tekstu: "Nawyki dają wyniki"
Reklama